:  Herbariets systemoversigt         :  Latinsk slægtindex         :  Latinsk artindex
        :  Herbariets velkomstside         :  Dansk slægtindex         :  Dansk artindex

        omvendt   kronologisk  liste

2016    2015    2014    2013    2012    2011    2010    2009    2008    2007    2006    2005    2004    2003    2002    2001    2000
1999    1998    1997    1996    1995    1994    1993    1992    1991    1990    1989    1988    1987    1986    1985    1984    1983    1982    1981    1980   
Herbarienumre:   SLÅÅnnn        eks: SL80002 = 2.den svamp i 1980
Foreløbig kun numre på fund fra og med 1980. Fund fra 1980-81 også med henvisning til hvor jeg har oplysningerne fra. 
Forkortelse: OB = oprindelig bestemmelse

 

2017

 
 

2016

 
 

2015

 
 

2014

SL14001  Trametes versicolor           Broget læderporesvamp04/05
SL14002  Pluteus cervinus              Sodfarvet skærmhat   08/05
SL14003  Albugo candida                Hvidrust             10/06
SL14004  Marchantia polymorpha         Lungemos             14/06
SL14005  Marchantia polymorpha         Lungemos             14/06
SL14007  Leccinum holopus              Hvid birke-rørhat    01/09
SL14008  Xerocomus impolitus           Bleg rørhat          06/09
SL14009Cortinarius holophaeus                             07/09
SL14010Cortinarius alboviolaceus      Lysviolet slørhat   09/09
SL14011Cortinarius turgidus           Silke-slørhat       10/09
SL14012Cortinarius huronensis         Tørve-slørhat       10/09
SL14013Cortinarius saturninus         Brunviolet slørhat  10/09
SL14014Cortinarius anomalus           Gulfnugget slørhat  12/09
SL14015  Clavulina flaccida            Trold-kamkølle       13/09
SL14016  Pluteus chrysophaeus          Gyldenbrun skærmhat  14/09
SL14017  Phlegmacium odoratus          Cortinarius odoratus,14/09
SL14018  Telamonia malachius           Cortinarius malachius17/09
SL14019  Boletus edulis                Karl Johan           18/09
SL14020Cortinarius claricolor                             18/09
SL14021Cortinarius sp.SL14021                             20/09
SL14022Cortinarius sp.SL14022                             20/09
SL14023  Lepiota castanea              Kastaniebrun parasolh20/09
SL14024  Lactarius flexuosus           Bugtet mælkehat      20/09
SL14025Cortinarius violaceocinereus                       23/09
SL14026  Tricholoma albobrunneum       Kastanie-ridderhat   23/09
SL14027  Tricholoma vaccinum           Ko-ridderhat         26/09
SL14028Cortinarius sp.SL14027                             28/09
SL14029Cortinarius luhmannii          Musegrå slørhat     28/09
SL14030Cortinarius hinnuleus          Ildelugtende slørhat29/09
SL14031  Xerocomus subtomentosus       Filtet rørhat        03/10
SL14032  Clitocybe phyllophila         Løv-tragthat         05/10
SL14033  Helvella crispa               Kruset foldhat       06/10
SL14034Cortinarius croceus            Gulbladet slørhat   12/10
SL14035  Inocybe geophylla             Almindelig trævlhat  12/10
SL14036  Pluteus phlebophorus          Netåret skærmhat     13/10
SL14037Cortinarius biformis           Plantage-slørhat    14/10
SL14038  Clitocybe phyllophila         Løv-tragthat         16/10
SL14039  Helvella elastica             Elastik-foldhat      18/10
SL14040Tricholoma fulvum ej i herbarie                    20/10
SL14041  Laccaria bicolor              Tvefarvet ametysthat 21/10
SL14042  Hygrophoropsis aurantica      Almindelig orangekant23/10
SL14043  Limacella guttata             Tåre-snekkehat       28/10
SL14044Cortinarius huronensis         Tørve-slørhat       28/10
SL14045Cortinarius cinnamomeus        Kanel-slørhat       28/10
SL14046  Lepista luscina               Marmoreret hekserings30/10
SL14047  Agaricus impudicus            Skamløs champignon   02/11
SL14048  Clitopilus prunulus           Gråhvid melhat       03/11
SL14049  Agaricus xanthodermus         Karbol-champignon    04/11
SL14050  Galerina sideroides           en hjælmhat          07/11
SL14051  Mycena metata                 Rødlig huesvamp      08/11
SL14052Cortinarius sommerfeltii       Zoneret slørhat     08/11
SL14053Cortinarius albovariegatus                         09/11
 

2013

SL13002  Bolbitius reticulatus         Netåret gulhat       21/05
SL13003  Megacollybia platyphylla      Bredbladet væbnerhat 27/05
SL13004  Agaricus litoralis            Kyst-champignon      26/06
SL13005  Gymnopus aquosus              Bleg fladhat         27/06
SL13006  Boletus calopus               Skønfodet rørhat     07/07
SL13009Cortinarius elatior            Høj slørhat         15/09
SL13010Cortinarius delibutus          Gul slørhat         15/09
SL13011  Pluteus insidiosus            Næbbet skærmhat      17/09
SL13012  Pholiota gummosa              Grøngul skælhat      18/09
SL13013  Clitocybe connata             Knippe-tragthat(gråbl19/09
SL13014  Leccinum cyaneobasileucum     Almindelig birke-rørh23/09
SL13015  Coprinopsis nivea             Snehvid blækhat      21/09
SL13016  Leccinum scabrum              Brun birke-rørhat    24/09
SL13017  Leccinum nucatum              Nøddebrun birke-rørha25/09
SL13018  Macrolepiota procera          Stor kæmpeparasolhat 26/09
SL13019  Suillus grevillei             Lærke-rørhat         26/09
SL13020  Rhodocollybia maculata        Plettet Fladhat      26/09
SL13021  Lactarius luridus             Violetbrun mælkehat  27/09
SL13022Cortinarius balaustinus                            27/09
SL13023  Leccinum scabrum              Brun birke-rørhat    28/09
SL13024Cortinarius trivialis          Brunslimet slørhat  30/09
SL13025  Tricholoma equestre           Ægte ridderhat       01/10
SL13026  Suillus grevillei             Lærke-rørhat         02/10
SL13028  Xerocomus ferrugineus         Vaskeskinds-rørhat   03/10
SL13029  Amanita vaginata              Grå kam-fluesvamp    04/10
SL13030Cortinarius collinitus         Spættet slørhat     04/10
SL13031  Gomphidius roseus             Rosenrød slimslør    07/10
SL13032Cortinarius turgidus           Silke-slørhat       08/10
SL13033Cortinarius anomalus           Gulfnugget slørhat  10/10
SL13034  Russula clavipes              Olivengrøn skørhat   11/10
SL13035  Xerocomus ferrugineus         Vaskeskinds-rørhat   13/10
SL13036Cortinarius anomalus           Gulfnugget slørhat  17/10
SL13037  Lactarius helvus              Mose-Mælkehat        18/10
SL13038  Tricholomopsis decora         Sortskællet væbnerhat19/10
SL13039  Lactarius helvus              Mose-mælkehat        20/10
SL13040  Tricholomopsis rutilans       Purpur-væbnerhat     21/10
SL13041  Armillaria mellea             Ægte honningsvamp    22/10
SL13042  Hypholoma subericaeum         Eng-svovlhat         23/10
SL13043            Kluddernr, virker ikk /
SL13044  Pholiota conissans            Pile-skælhat         23/10
SL13045  Psathyrella bifrons           Mørkhat              24/10
SL13046  Clitocybe rivulosa            Eng-tragthat         25/10
SL13047  Melanoleuca exscissa          Gusten munkehat      25/10
SL13048  Agaricus arvensis             Ager-champignon      04/11
SL13049  Lepista luscina               Marmoreret hekserings04/11
SL13050  Agaricus benesii              Hvid blod-champignon 04/11
SL13051  Lepiota erminea               Hvid parasolhat      07/11
SL13052  Panaeolus papilionaceus       Bleg glanshat        07/11
SL13053  Lactarius hepaticus           Leverbrun mælkehat   07/11
SL13054  Cystoderma jasonis            Gulkødet grynhat     09/11
SL13055  Lactarius glyciosmus          Kokos-mælkehat       09/11
SL13056  Omphalina pyxidata            Rødbrun navlehat     10/11
SL13057  Syzygospora bachmannii        en Snyltehjerne      10/11
SL13058  Melanoleuca verrucipes        Rufodet munkehat     09/11
SL13059  Tulostoma brumale             Vinter-stilkbovist   13/11
SL13060  Pholiota lenta                Løv-skælhat          13/11
SL13061  Crinipellis scabella          Børstefod            14/11
SL13062  Lepista irina                 Violduftende hekserin04/11
SL13063Cortinarius colus              skønfodet slørhat   15/11
SL13064  Sarcomyxa serotina            Gummihat             15/11
SL13065  Mycena epipterygia            Gulstokket huesvamp  15/11
SL13066  Stropharia aeruginosa         Spanskgrøn bredblad  16/11
SL13067  Lepista flaccida              Brunstænket heksering17/11
SL13068  Agaricus essettei             skiveknoldet champign17/11
SL13069cortinarius obtusus            Randstribet s. s.lat17/11
SL13070  Agaricus semotus                                   17/11
SL13071  Galerina marginata            Randbæltet hjælmhat  02/12
 

2012

SL12001  Pithya vulgaris               Stor dukatbæger      26/01
SL12002  Panaeolus obliquoporus        Tidlig glanshat      27/04
SL12003  Gyromitra  esculenta          Spiselig stenmorkel  28/04
SL12004  Verpa conica                  Klokkemorkel         28/04
SL12005  Pluteus dietrichii                                 22/06
SL12006  Omphalina pyxidata            Rødbrun navlehat     30/06
SL12007  Hebeloma sp.SL12007                                01/07
SL12008  Laccaria proxima              Stor ametysthat      16/07
SL12009  Entoloma corvinum             Skønfodet rødblad    20/07
SL12010  Macrolepiota excoriata        Mark-parasolhat      20/07
SL12011  Hygrocybe coccineocrenata     Tørvemos-vokshat     21/07
SL12012  Volvariella gloiocephala      Høj posesvamp        29/07
SL12013Cortinarius collinitus         Spættet slørhat     31/07
SL12014  Gyroporus cyanescens          Blånende rørhat      05/08
SL12015  Russula subfoetens            Honninggul skørhat   06/08
SL12016  Gymnopus dryophilus           Løv-fladhat          07/08
SL12017  Tapinella atrotomentosa       sortfiltet viftesvamp08/08
SL12018  Amanita rubescens             Rødmende fluesvamp   08/08
SL12019  Mycetinis scorodonius         Lille løghat         26/08
SL12020  Cantharellus pallens          Bleg kantarel        29/08
SL12021  Conocybe albipes              Mælkehvid keglehat   30/08
SL12022  Leccinum scabrum              Brun birkerørhat     01/09
SL12023  Inocybe dulcamara             Bittersød trævlhat   01/09
SL12024  Clitopilus prunulus           Gråhvid melhat       02/09
SL12024B  Clitocybe squamulosa          Småskællet tragthat  02/09
SL12025  Clitocybe gibba               Almindelig tragthat  03/09
SL12026  Lactarius vellereus           Hvidfiltet mælkehat  05/09
SL12027  Hypholoma fasciculare         Knippe-svovlhat      05/09
SL12028  Hygrophorus penarius          Spiselig sneglehat   06/09
SL12029  Lentinellus cochleatus        Anis-savbladhat      06/09
SL12030  Russula fragilis              Savbladet skørhat    07/09
SL12031  Gomphidius glutinosus         Grå slimslør         08/09
SL12032  Cantharellus pallens          Bleg kantarel        08/09
SL12033Cortinarius 09/09
SL12034  Suillus bovinus               Grovporet rørhat     09/09
SL12035  Suillus luteus                Brungul rørhat       09/09
SL12036  Leccinum versipelle           Rød birke-rørhat     09/09
SL12037  Chlorophyllum brunneus        Giftig rabarberhat   11/09
SL12038  Leucoagaricus leucothites     Rosabladet silkehat  10/09
SL12039  Clitocybe phaeophthalma       Stinkende tragthat   12/09
SL12040                                Ubrugt               /
SL12041Cortinarius biformis           Plantage-slørhat    13/09
SL12042  Amanita pantherina            Panter-fluesvamp     14/09
SL12043  Lepiota magnispora            Gulfnugget parasolhat14/09
SL12044Cortinarius multiformis        Honningduftende slør14/09
SL12045  Russula claroflava            Birke-skørhat        16/09
SL12046Cortinarius croceus            Gulbladet slørhat   16/09
SL12047Cortinarius collinitus         Spættet slørhat     16/09
SL12048  Ramaria apiculata                                  16/09
SL12049  Cystoderma amianthinum        Okkergul grynhat     18/09
SL12050  Pholiota flammans             Flamme-skælhat       19/09
SL12051  Mycena diosma                 Tobaks-huesvamp      19/09
SL12052  Suillus variegatus            broget rørhat        22/09
SL12053Cortinarius variicolor         Violetagtig slørhat 23/09
SL12054                                Ubrugt nummer        /
SL12055Cortinarius elatior            Høj slørhat         24/09
SL12056Cortinarius anserinus          Bøge-slørhat        24/09
SL12057Cortinarius emollitus                              25/09
SL12058Cortinarius conicus            Kegle-slørhat       27/09
SL12059  Boletus satanas               Satans rørhat        27/09
SL12060Cortinarius terribilis                             27/09
SL12061  Leccinum versipelle           Rød birke-rørhat     28/09
SL12062  Paxillus filamentosus         Elle-netbladhat      28/09
SL12063Cortinarius melitosarx                             28/09
SL12064  Hygrocybe conica              Kegle-vokshat        28/09
SL12065  Suillus cavipes               Hulstokket rørhat    01/10
SL12066  Tricholoma equestre           Ægte ridderhat       01/10
SL12067Cortinarius anthracinus        purpursort slørhat  01/10
SL12068  Clavaria fumosa               Røggrå køllesvamp    02/10
SL12069Cortinarius biformis           Plantage-slørhat    02/10
SL12070Cortinarius trivialis          Brunslimet slørhat  02/10
SL12071Cortinarius comptulus                              03/10
SL12072  Lactarius vietus              Violetgrå mælkehat   02/10
SL12073  Lepiota erminea               Hvid parasolhat      04/10
SL12074  Agaricus litoralis            Kyst-champignon      04/10
SL12075  Lepiota ereminea              Hvid parasolhat      04/10
SL12076  Hypholoma fasciculare         Knippe-svovlhat      06/10
SL12077  Hemipholiota heteroclita      Duftende kæmpeskælhat06/10
SL12078Cortinarius flexipes v.flab. Pelargonie-slørhat    07/10
SL12079  Melanoleuca rasilis                                07/10
SL12080Cortinarius caninus            Gran-slørhat        08/10
SL12081  Clitocybe phyllophila         Løv-tragthat         09/10
SL12082  Coprinopsis picacea           Skade-blækhat        10/10
SL12083  Oudemensiella mucida          Porcelænshat         12/10
Uden nr  Amanita phalloides            Grøn fluesvamp       12/10
Uden nr  Clitocybe nebularis           Tåge-tragthat        14/10
SL12084Cortinarius lebretonii                             14/10
SL12085Cortinarius cinnamomeus        Kanel-slørhat       15/10
Uden nrCortinarius croceocaeruleus    Æventyr-slørhat     14/10
Uden nr  Amanita pantherina            Panter-fluesvamp     14/10
Uden nr  Lepista nuda                  Violet hekseringshat 14/10
SL12086  Leccinum schistophilum                             16/10
SL12087  Hygrophorus eburneus          Elfenbens-sneglehat  18/10
SL12088  Hygrophorus hypothejus        Frost-sneglehat      18/10
SL12089Cortinarius huroensis          Tørve-slørhat       18/10
SL12090  Russula xerampelina           Hummer-skørhat       19/10
SL12091  Tricholoma cingulatum         Ring-ridderhat       20/10
SL12092  Lepiota erminea               Hvid parasolhat      20/10
SL12093  Agaricus depauperatus         Småskællet chapignon 20/10
SL12094  lycoperdon utriformis         Skællet støvbold     20/10
SL12095  Amanita phalloides            Grøn fluesvamp       22/10
SL12096  Tricholoma frondosae                               22/10
SL12097Cortionarius nemorensis        Violetagtig slørhat 22/10
SL12098Cortinarius decipiens          Mørkpuklet slørhat  22/10
SL12099  Tricholoma terreum            Jordfarvet ridderhat 24/10
SL12100Cortionarius obtutus           Randstribet slørhat 24/10
SL12101Cortionarius parvanulatus      Krave-slørhat       25/10
SL12102  Flammulina velutipes          Gul fløjlsfod        24/11
SL12103  Hygrocybe russocoriacea       Ruslæder-vokshat     24/11
 

2011

SL11001  Auricularia auricula-judae    Almindelig judasøre  01/01
SL11002  Clitocybe fragrans            Vellugtende tragthat 20/01
SL11003  Clitocybe amarescens          Gødnings-tragthat    26/01
SL11004  Cystoderma amianthinum        Okkergul grynhat     28/01
SL11005  Trametes hirsurta             Håret læderporesvamp 04/02
SL11006  Flammulina velutipes          Gul fløjlsfod        07/02
SL11007  Rhodocollybia butyracea       Horngrå fladhat      08/02
SL11008  Daedaleopsis confragosa       teglfarvet labyrintsv09/02
SL11009  Calocybe gambosa              Vårmusseron          16/01
         Psathyrella candolleana       Candolles mørkhat    30/05
          Agrocybe praecox              Tidlig agerhat       06/06
SL11010  Panaeolus subfirmus           (Bleg ?) glanshat    20/06
         Russula vesca                 Spiselig skørhat     03/07
SL11011  Lycoperdon utriformis         Skællet støvbold     04/07
SL11012Boletus (Xer) porosporus       Hvidsprukken rørhat 10/07
SL11013  Panaeolus foenisecii          Høsletsvamp          10/07
SL11014Inocybe sp. (trævlhat) ikke bongardii              10/07
         Mycetinis scodonius           Lille løghat         15/07
SL11015Boletus (Xer) bulbalinus       Aurora-rørhat       15/07
SL11016  Russula pectinatoides         mild kam-skørhat     15/07
SL11017Boletus (Xer) bulbalinus       Aurora-rørhat       15/07
SL11018Cortinarius psammocephalus ?                      16/07
SL11019  Russula sororia               Brun kam-skørhat     16/07
       Hygrocybe acutoconica (Persist Spidspuklet vokshat 17/07
          Macrolepiota excoriata        Mark-parasolhat      17/07
SL11020  Psilocybe merdaria            Møg-nøgenhat         17/07
SL11021  Entoloma chalybaeum           Blåbladet rødblad    17/07
SL11022  Russula integra               Mandel-skørhat       18/07
SL11023  Clitocybe costata             Brunbenet tragthat   18/07
SL11024  Russula puellaris             Gulstokket skørhat   19/07
SL11025  Tylopilus felleus             Galderørhat          19/07
SL11026  Cortinarius bolaris           Cinnoberskællet slørh19/07
Uden nr  Gymnopus confluens            Knippe-fladhat       21/07
SL11027  Russula depallens             Afblegende skørhat   21/07
SL11012Boletus porosporus             Hvidsprukken rørhat 22/07
SL11028  Lactarius subdulcis           sødlig mælkehat      22/07
SL11029  Scleroderma verrucosum        stilket bruskbold    22/07
SL11030  Bolbitius titubans            almindelig gulhat    22/07
SL11031  Russula olivacea              Stor skørhat         23/07
SL11032Cortinarius malicorius         Grønkødet slørhat   23/07
SL11033  Russula grisea                grålig skørhat       24/07
SL11034  Russula melzeri                                    24/07
SL11035  Hygrocybe persistens          spidspuklet vokshat  25/07
SL11037  Panaeolus subfirmus           (Bleg ?) glanshat    25/07
SL11036  Suillus grevillei             lærke-rørhat         27/07
SL11038  Fomitopsis pinicola           Randbæltet hovporesva29/07
SL11039  Postia stiptica               Bitter kødporesvamp  29/07
SL11040Cortinarius (Tel) brunneus     Sortbrun slørhat    29/07
SL11041Cortinarius collinitus         Spættet slørhat     29/07
SL11049  Russula velutipes             Rosa skørhat         30/07
SL11050  Russula solaris               Sol-skørhat          30/07
SL11051  Mycena pelianthina            Mørkbladet huesvamp  30/07
SL11052Boletus chrysenteron           Rødsprukken rørhat  30/07
SL11053  Amanita crocea                Gylden kam-fluesvamp 31/07
SL11054Boletus badius                 Brunstokket rørhat  02/08
SL11054B  Russula foetens               Stinkende skørhat    03/08
SL11055  Megacollybia platyphylla      Bredbladet væbnerhat 03/08
SL11056  Amanita porphyria             Porfyr-fluesvamp     03/08
SL11057  Tapinella atrotomentosus      Sortfiltet viftesvamp03/08
SL11058  Gymnopus peronatus            Bestøvlet fladhat    03/08
SL11059  Russula foetens               Stinkende skørhat    03/08
SL11060  ubrugt                                             /
SL11061  Inocybe pelargonium           Strågul Trævlhat Pela15/08
SL11062  Clitocybe squamulosa          Småskællet tragthat  16/08
SL11063  Lactarius pallidus            Bleg mælkehat        16/08
SL11064  Amanita submembranacea        Gråspættet kam-fluesv16/08
SL11065  Lacrymaria lacrymabunda       Grædende mørkhat     18/08
SL11066Cortinarius turgidus           Silke-slørhat       18/08
SL11067  sparassis crispa              Blomkålssvamp        18/08
SL11068Cortinarius evernius           Violetkødet slørhat 18/08
SL11069  Gymnopus dryophilus           Løv-fladhat          18/08
SL11070  Lactarius necator             Manddraber-Mælkehat  18/08
SL11071  Clitocybe squamulosa          Småskællet tragthat  20/08
SL11072Cortinarius violaceocinereus                       20/08
SL11073Boletus parasiticus            Snyltende rørhat    23/08
SL11074  Leucopaxillus giganteus       Kæmpe-tragtridderhat 22/08
          Gomphidius glutinosus         Grå slimslør         23/08
SL11075  Clitocybe phaeophthalms       Stinkende tragthat   23/08
SL11076  Lactarius helvus              Mose-mælkehat        23/08
SL11077  Chalciporus piperatus         Peber-rørhat         24/08
SL11078Cortinarius violaceocinereus                       24/08
SL11079  Cortinarius cinnamomeus       Kanel-slørhat        25/08
SL11080  Tricholoma fractium           Hvidhalset ridderhat 25/08
SL11081  Agaricus silvaticus           Lille blod-champignon26/08
SL11082  Pluteus atromarginatus        Sortrandet skærmhat  26/08
SL11083  Coltricia perennis            Sandporesvamp        26/08
SL11084Cortinarius malachius                              26/08
SL11085  Clitocybe odora               Vellugtende tragthat 27/08
SL11086  Sparassis crispa              Blomkålssvamp        27/08
  Collybia                      ukendt collybia      27/
SL11088  Tapinella panuoides           Almindelig viftesvamp27/08
SL11089Cortinarius fervidus           Orangebladet slørhat27/08
SL11090  Suillus variegatus            Broget rørhat        01/09
SL11091Cortinarius laniger            Teglbladet slørhat  01/09
SL11092  Leccinum nuccatum             Nøddebrun birke-rørha03/09
SL11093  Pholiota astragalina          Saffran skælhat      03/09
SL11094  Cystoderma adnatifolia                             03/09
SL11095  Lactarius helvus              Mose-mælkehat        03/09
SL11096  Cortinarius pholideus         Brunskællet slørhat  03/09
SL11097Cortinarius infractus          Galde-slørhat       07/09
SL11098Cortinarius sp. (nær alcalinophilus)               07/09
SL11099  Pseudocraterellus sinuosus    Liden kantarel       07/09
SL11100Cortinarius croceocaeruleus    Æventyr-slørhat     07/09
SL11101Cortinarius multiformis        Blegknoldet slørhat 08/09
SL11102Cortinarius bivelus            Orangebrun slørhat  08/09
SL11103Cortinarius decipiens          Mørkpuklet slørhat  09/09
SL11104                                Ubrugt               /
SL11105  Hydnum albidum                Hvid pigsvamp        10/09
SL11106Cortinarius olidus             majs-slørhat        10/09
SL11107  Lactarius acris               Rosamælket mælkehat  10/09
SL11108Cortinarius lepretonii         syn viscidulus      10/09
SL11109  Cystoderma carcharias         Rødgrå grynhat       11/09
SL11110Cortinarius illuminus                              11/09
         Cortinarius semisanguineus    Cinnoberbladet slørha11/09
SL11111Cortinarius damascenus         Knippe-slørhat      12/09
SL11112Cortinarius xantocephalus                          12/09
SL11113  Cortinarius bolaris           Cinnoberskællet slørh12/09
SL11114Cortinarius obutus             Randbæltet slørhat  13/09
SL11115  Cortinarius croceus           Gulbladet slørhat    13/09
SL11116Cortinarius albovariegatus     Hvidægget slørhat   13/09
SL11117Cortinarius barbatus           Elfenbens-slørhat   14/09
SL11118  Tricholoma ustale             Sveden ridderhat     14/09
SL11119  Lactarius pyrogalus           Hassel-mælkehat      14/09
SL11120  Laccaria lactata              Violet ametysthat    14/09
SL11121Cortinarius brunneus           Sortbrun slørhat    15/09
SL11122Cortinarius biformis           Plantage-slørhat    18/09
SL11123  ubrugt                                             /
SL11124  Lepista gilva                 Plettet hekseringshat19/09
SL11125  Cortinarius sommerfeltii      Zoneret slørhat      19/09
Ann.Wium     Cort (Phle) variicolor        Annette Wiums fund   20/09
SL11126  Lepiota clypeolaria           Flosset parasolhat   22/09
SL11127  Lepiota magnispora            Gulfnugget parasolhat22/09
SL11128  Tricholoma scalpturatum       Gulplettet ridderhat 22/09
SL11129  Rugosomyces carneus           Rosa fagerhat (sygt e22/09
SL11130Cortinarius turgidus           Silke-slørhat       22/09
SL11131  Suillus luteus                Brungul rørhat       23/09
SL11132  Psilocybe montana             Rødbrun nøgenhat     23/09
SL11133  Laccaria bicolor              Tvefarvet ametysthat 23/09
SL11134  Leccinum versipelle           Rød birke-rørhat     23/09
SL11135  Lactarius aurantiacus         Mild mælkehat        23/09
SL11136  Psilocybe semilanceata        Spids nøgenhat       24/09
SL11137  Volvariella surrecta          Snyltende posesvamp  25/09
SL11138Cortinarius hinnuleus          Stinkende slørhat   26/09
SL11139  Leccinum vulpinum             Fyrre-rørhat         27/09
SL11140  Suillus bovinus               Grovporet rørhat     27/09
SL11141Cortinarius bivelus            Orangebrun slørhat  27/09
SL11142Cortinarius septentrionalis                        28/09
SL11143Cortinarius flexipes           Pelargonie-slørhat  28/09
SL11144Cortinarius brunneus           Sortbrun slørhat    28/09
SL11145  Leccinum holopus              Hvid birke-rørhat    29/09
SL11146Cortinarius delibutus          Gul skørhat         29/09
SL11147  Lepiota erminea               Hvid parasolhat      30/09
SL11148  Craterellus cornucopioides    Stor trompetsvamp    02/10
SL11149Cortinarius sanguineus         Blodrød slørhat     02/10
SL11150  Lentinellus cochleatus        Anis-savbladhat      02/10
SL11151  Armillaria mellea             Ægte honningsvamp    03/10
SL11152  Lactarius serifluus           Tæge-mælkehat        03/10
SL11153Cortinarius saniosus           Gultrævlet slørhat  03/10
SL11154Cortinarius melitosarx                             03/10
SL11155  Clitocybe phyllophila         Løv-tragthat         06/10
SL11156Cortinarius malicorius         Grønkødet slørhat   06/10
SL11157  Rhodocollybia maculata        Plettet fladhat      06/10
SL11158  Gyroporus cyanescens          Blånende rørhat      06/10
SL11159  Chroogomphus rutilus          Brunrød slimslør     07/10
SL11160  Hygrophorus postulatus        mørkprikket sneglehat07/10
SL11161  Tricholoma terreum            Jordfarvet ridderhat 07/10
SL11162  Lepista saeva                 Bleg hekseringshat   08/10
SL11163  Cortinarius sp.rubicundulus   Slørhat              09/10
SL11164  Telamonia sp                  Telamonia fund nedlag09/10
SL11165  Armillaria ostoyae            Mørk honningsvamp    11/10
SL11166  Cortinarius semisanguineus    Cinnoberbladet slørha11/10
SL11167  Lepista nuda                  Violet hekseringshat 12/10
SL11168  Hygrophorus hypothejus        Frost-sneglehat      12/10
SL11169  Bovista nigrens               Sortagtig bovist     12/10
SL11170  Ossicaulis lignatilis         Vedtragthat          13/10
SL11171Cortinarius acutus             Spids slørhat       14/10
SL11172Cortinarius lucorum            s.Lge, Lund-slørhat  13/10
SL11173  Cystoderma jasonis            Okkergul grynhat     16/10
SL11174Cortinarius albovariegatus     Hvidægget slørhat   16/10
SL11175  Mycena epipterygia            Gulstokket huesvamp  16/10
SL11176Cortinarius rubrovioleipes                         20/10
SL11177  Clitocybe fragrans            Vellugtende tragthat 20/10
SL11178Cortinarius malicorius         Grønkødet slørhat   20/10
SL11179  Ubrugt nummer, må fejlagtigt  være brugt i Atlas-da20/10
SL11180  Tricholoma inocybeoides       Spids Ridderhat      20/10
SL11181Cortinarius caninus            Gran-slørhat        21/10
SL11182  Cortinarius semisanguineus    Cinnoberbladet slørha21/10
SL11183Cortinarius bataillei          Orangefodet slørhat 22/10
SL11184Cortinarius caninus            Gran-slørhat        23/10
SL11185  Hygrophorus agathosmus        Vellugtende sneglehat23/10
SL11186Cortionarius candelaris        Tenstokket slørhat  25/10
SL11187  Pholiota highlandensis        Kul-skælhat          25/10
SL11188  Omphalina pyxidata            Rødbrun navlehat     27/10
SL11189  Agaricus depauperatus         Småskællet champignon27/10
SL11190  Clitocybe nebularis           Tåge-tragthat        28/10
SL11191  Hypholoma marginatum          Enlig svovlhat       28/10
SL11192  Telamonia sp.192                                   30/10
SL11193Cortinarius decipiens          Mørkpuklet slørhat  31/10
SL11194Cortinarius cinnamomeus        Kanel-slørhat       01/11
SL11195Cortinarius helobius                               01/11
SL11196Cortinarius obtusus            Randstribet slørhat 02/11
SL11197  Mycena pura                   Skær huesvamp        02/11
SL11198Cortinarius emollitoides                           03/11
SL11199  Hygrocybe coccinea            Cinnober-vokshat     06/11
SL11200  Lepista luscina               Marmoreret hekserings06/11
SL11201  Coprinellus micaceus          Glimmer-blækhat      07/11
SL11202  Clitocybe metachroides                             07/11
SL11203  Entoloma fernandae            Filtet rødblad       08/11
SL11204  Rhodocybe popinalis           Sortnende troldhat   09/11
SL11205  Hygrocybe vittellina          Kromgul vokshat      09/11
SL11206  Panaeolus olivaceus           Lysstokket glanshat  09/11
SL11207  Pholiota squarrosa            Krumskællet skælhat  12/11
SL11208  Hygrocybe virginea            Snehvid vokshat      14/11
SL11209  Hygrocybe ceracea             Voksgul vokshat      19/11
SL11210  Hygrocybe rossocoriaceae      Ruslæder-vokshat     20/11
SL11211  Psathyrella sp.SL11211                             21/11
SL11212  Tubaria furfuracea            Kliddet fnughat      22/11
SL11213  Entoloma sericeum v.ciner.    Silkeglinsende rødbla23/11
SL11214  Pseudoclitocybe expallens     Lille bægertragthat  02/12
SL11215  Stropharia semiglobata        Halvkugleformet bredb02/12
 
  ----2010-----
 HerbNr   Svamp navn                         Dato
      2010     
HerbNr   Svamp navn                         Dato
SL10001 Halichondria pannicea    Brødkrummes.  14/03
SL10002 Entoloma saepium         Slåen-R.      02/06
SL10003 Agaricus arvensis        Ager-C.       08/06
SL10004 Coprinus sp.10004        med sclerot.  11/06
SL10005 Psathyrella candolleana  Candolles M.  11/06
SL10006 Coprinus auricomus       Hansen-B.     03/08
SL10007 Amanita fulvum           Brun Kam-F.   06/08
SL10008 Russula polychroma       Mandel-S.     10/08
SL10009 Agaricus bitorquis       Vej-C.        14/08
SL10010 Inocybe sp.SL10010 Corydalina-lignen  14/08
SL10011 Inocybe sp.SL10011 Corydalina-lignen  15/08
SL10012 Inocybe languinosa       Uldskællet T. 15/08
SL10013 Meripilus giganteus      Kæmpe-K.p.    21/08
SL10014 Boletus communis         Fersken-R.    20/08
SL10015 Boletus subtormentosus,  Filtet R.     20/08
SL10016 Chalciporus piperatus    Peberrørhat   22/08
SL10017 Boletus chrysenteron     Rødsprukken   26/08
SL10018 Boletus edulis           Karl Johan r  27/08
SL10019 Macrolepiota procera     Stor parasol  27/08
SL10020 Melanoleuca strictipes   Sommer-munke  29/08
SL10021 Collybia fuscoporpurea                 30/08
SL10022 Amanita phalloides       Grøn fluesva  30/08
SL10023 Coprtinarius decipiens   Mørkpuklet s  30/08
SL10024 Clitocybe squamulosa     Snåskællet t  31/08
SL10025 Hygrocybe persistens     Spidspuklet   01/09
SL10026 Tylopilus felleus        Galde-rørhat  02/09
SL10027 Cortinarius flexipes var inolens     02/09
SL10028 Cortinarius malachius                  03/09
SL10029 Cortinarius stillatitius Honningdufte  03/09
SL10030 Lepiota magnispora       Gulfnugget P  04/09
SL10031 Rusaula queletii         Quelets skør  05/09
SL10032 Lepiota subincarnata     Hvidbæltet P  05/09
SL10033 Lepiota castania         Kastaniebrun  06/09
SL10034 Inocybe asterospora      Stjernespore  06/09
SL10035 Cortinarius largus       Violetrandet  09/09
SL10036 Cortinarius talus                      09/09
SL10037 Cortinarius alboviolaceu s Lysviolet   09/09
SL10038 Lactarius pallidus       Bleg mælkeha  10/09
SL10039 Cortinarius torvus       Champignonag  10/09
SL10040 Agaricus macrosporus var excellens    11/09
 (-)    Agaricus macrosporus var excellens    11/09
SL10041 Boletinus cavipes        Hulstokket r  11/09
SL10042 Tricholoma sciodes       Stribet ridd  11/09
SL10043 Chlorophyllum oliveri    Alm. rabarbe  12/09
SL10044 Chlorophyllum oliveri    A. Rabarberh  12/09
SL10045 Tricholoma sulphureum    Svovl-ridder  13/09
SL10046 Clitocybe gibba          Almindelig t  13/09
SL10047 Hebeloma velutipes       Højstokket t  13/09
SL10048 Cortinarius malicorius   Grønkødet sl  14/09
SL10049 Cortinarius (lebretonii/coerulescent) 15/09
SL10050 Russula densifolia       Tætbladet sk  15/09
SL10051 Psathyrella conopilus    Kegle-Mørkha  15/09
SL10052 ubrugt nummer                      
SL10053 Tricholoma ustale        Sveden ridde  16/09
SL10054 Cortinarius malachius                  16/09
SL10055 Cantharellus tubaeformis  Tragt-kanta  16/09
SL10056 Amanita muscaria         Rød fluesvam  16/09
SL10057 Cortinarius flexipes v.f lexipes Mørk  17/09
SL10058 Cortinarius hinnuleus    Ildelugtende  17/09
SL10059 Galerina hypnorum        Mos-hjælmhat  18/09
SL10060 Cortinarius hinnuleus    Ildelugtende  22/09
SL10061 Cortinarius torvus      Champignonag  22/09
SL10062 Ramaria abietina         Grøngul kora  22/09
SL10063 Cortinarius xantocephalus             23/09
SL10064 Russula luteotacta       Gulplettet g  23/09
SL10065 Meripilus giganteusae    Kæmpe-knippe  23/09
SL10066 Cortinarius triformis                  23/09
SL10067 Clavulina cristata       Kam-troldkøl  25/09
SL10068 Lepiota felina           Sortskællet  25/09
SL10069 Cortinarius uliginosus   Mose-slørhat  27/09
SL10070 Cortinarius (ej atlas)                 27/09
Vej-champign  28/09
SL10071 Cortinarius croceus  Gulbladet slø 28/09 (Ej not)
SL10072 Lactarius vietus         Violetgrå mæ  28/09
SL10073 Cortinarius caninus      Gran-slørhat  28/09
SL10074 Tricholoma vaccinum      Ko-ridderhat  28/09
SL10075 Amanita ceciliae         Stor kam-flu  29/09
SL10076 Boletus badius           Brunstokket   30/09
SL10077 Amanita lividopallescens  Afblegende   30/09
ej herb Lactarius glyciosmus     Kokos-mælkeh  30/09
SL10078 Volvariella gloiocephala  Høj posesva   5/10
SL10079 Cystoderma amianthinum   Okkergul gry   8/10
SL10080 Mycena polygramma        Mangestribet   8/10
SL10081 Cortinarius semisanguinensis Cinnober 8/10
SL10082 Psathyrella piluliformis Lysstokket mø 9/10
SL10083 Russula cessans          Fyrre-skørhat  9/10(ej not)
SL10084 Armillaria lutea         Køllestokket   9/10
SL10085 Thelephora palmata       Grenet frynse  9/10
SL10086 Clitocybe phaeophthalma  Stinkende tra  9/10
SL10087 Leccinum albostipitatum  Aspe-skælrørhat  9/10
SL10088 Lactarius tormentosus    Skægget mælke  9/10
Mørkprikket s  9/10
SL10090 Cortinarius rubellus     Puklet gift-s  9/10
SL10091 Cort.(Myx.) delibutus    Gul slørhat    9/10
SL10092 Agaricus litoralis       Kyst-champig   19/10
SL10093 Clitocybe inornata       Filtstokket    19/10
SL10094 Clitocybe collarris sp.nov.            22/10
SL10099*Clitocybe vibecina       Randstribet   22/10
SL10095 Clitocybe croceoconus    22/10
SL10096 Clitocybe amarescens     Gødnings-tra  24/10
SL10097 Panaeolus ? Psathyrella ?en Mørkhat  24/10
SL10098 Melanoleuca polioleuca   Almindelig m  29/10
SL10099*Clitocybe vibecina       Randstribet  29/10
SL10100 Clitocybe metachroides?                19/10
SL10101 Cortinarius obtusus      Randstribet   19/10
SL10102 Lactarius vellereus      hvidfiltet mæ  1/11
SL10103 Lacrymaria pyrotricha    ildhåret mørk  1/11
SL10104 Tricholoma equestre      Ægte ridderha  2/11
SL10105 Cortinarius croceus      Gulbladet slø  2/11
SL10106 Cystoderma carcharias    Rødgrå grynha  2/11
SL10107 Mycena sp. under Thuja                  2/11
Frost-snegleh  6/11
SL10109 Gymnopus androsacheus    Trådstokket b 6/11
SL10110 Strobilurus tenacellus   Sommer-kogleh 6/11
SL10111 Entoloma pleopodium      Duftende rødb 6/11
SL10112 Pholiota scamba          Dværg-skælhat 6/11
SL10113 Mycena metata            Rødlig huesva 6/11
SL10114 Pseudohydnum gelantinosum  Bævretand 6/11
SL10115 Psilocybe crobula        Hugget nøgenh 6/11
SL10116 Clitocybe diatreta       Kødfarvet tra 15/11
SL10117 Mycena epipterygia       Gulstokket H 13/11
SL10118 Clitocybe metachroa      Grå tragthat    /11
SL10119 Cortinarius candelaris   Tenstokket S  14/11
SL10120 Panellus stipticus       Kliddet epau 15/11
SL10121 Galerina sideroides                    20/11
SL10122 Baeospora myosura        en koglebrus 20/11
SL10123 Clitocybe fragrans       Vellugtende   22/11
 
----2008-----
HerbNr   Svamp navn        Dato
SL06117 Armillaria gallica   11/10

  ----2007-----
HerbNr   Svamp navn         Dato
SL07001 Panaeolus foenisecii 28/06
  ----2009-----
HerbNr   Svamp navn         Dato
SL09002 Agaricus fissuratus   10/12
SL09001 Meripulus giganteus   10/12

----2006-----
Herbar.nr   svamp                   dato 
SL06117 Hygrocybe glutinipes        10/12
SL06116 Lepista gilva                9/12
SL06115 Galerina unicolor            9/12
SL06114 Leucopaxillus rhodoleucus    9/12
SL06113 Cortinarius (T) armeniaceus  6/12
SL06112 Coprinus atramentarius      30/11
SL06111 Clitocybe metachroa         30/11
SL06110 Psathyrella piluliformis    29/11 (OB sarcocephala )
SL06109 Hypholoma lateritium        29/11
SL06108 Rhodocybe fallax            28/11
SL06107 Hypholoma fasciculare       28/11
SL06106 Cortinarius (tel) jubarinus 27/11
SL06105 Coprinus leucocephalus      22/11
SL06104 Stropharia pseudocyanea     22/11
SL06103 Agaricus impudicus (varieg.)11/11
SL06102 Clitocybe phyllophila       10/11
SL06101 Melanoleuca schumacheri     10/11
SL06100 Lepiota grangei              9/11
SL06099 Hygrophorus eburneus         9/11
SL06098 Mycena rosea                 9/11  (OB Collybia butyracea )
SL06097 Inocybe pelargonium          7/11
SL06096 Mycena aurantiomarginata     4/11
SL06095 Collybia butyracea           4/11
SL06094 Lepista nuda                 4/11
SL06093 Boletus quercinum            1/11
SL06092 Cortinarius multiformis     30/10
SL06091 Lepista nebularis           29/10
SL06090 Agaricus leucotrichus       29/10
SL06089 Clitocybe inornata          29/10
SL06088 Cystilepiota bucknallia     29/10
SL06087 Clavulinopsis corniculata   28/10
SL06086 Clitocybe alnetorum         28/10
SL06085 Calocybe carnea             28/10
SL06084 Hygrocybe ceracea           28/10
SL06083 Cort.(TEL) leucopus         27/10
SL06082 Coprinus comatus            26/10
SL06081 Cort.(DER) malicorius       23/10
SL06080 Suillus luteus              23/10
SL06079 Cort.(TEL) umbrinolens      23/10
SL06078 Cort.(TEL) diasemospermus % 22/10
SL06077 Inocybe sindonia            21/10
SL06076 Hebeloma velutipes          21/10
SL06075 Clitocybe phyllophila       21/10
SL06074 Tricholoma vaccinum         20/10
SL06073 Lycoperdon perlatum         20/10
SL06072 Tricholoma arvense          19/10
SL06071 Mycena Sp.SL06071           19/10
SL06070 Inocybe geophylla           19/10
SL06069 Lycoperdon lividum          16/10
SL06068 Russula sardonia            15/10
SL06067 Cortinarius cinnamomeus     13/10
SL06066 Thelephora palmata          13/10
SL06065 Marasmius wynnei            11/10
SL06064 Stor trompetsvamp           11/10
SL06063 Hydnum albidum              11/10
SL06062 Cantharellus cibarius       11/10
SL06061 Hygrophorus penarius         9/10
SL06060 Pholiota mutabilis           9/10
SL06059 Laccaria laccata             8/10
    2006
Herbar.nr   svamp                   dato 
SL06058 Cortinarius (MYX) eburnus    8/10
SL06057 Clitocybe diatreta           8/10
SL06056 Cort.(TEL) diasemospermus    8/10
SL06055 Helvella crispa              6/10
SL06054 Collybia peronata            5/10
SL06053 Cort.(DER) semisanguineus    5/10
SL06052 Cortinarius (DER) cinnamomeus 5/10
SL06051 Collybia cirrhata            4/10
SL06050 Asterophora lycoperdoides    3/10
SL06049 Phaeocollybia christinae    30/09
SL06048 Chlorophyllum oliveri       29/09
SL06047 Strobilomyces strobilaceus  23/09
SL06046 Boletus luridiformis        21/09
SL06045 Cortinarius privignoides    21/09
SL06044 Fomes fomentarius           20/09
SL06043 Boletus luridiformis        16/09
SL06042 Cantharellus cibarius       15/09
SL06041 Tylopilus felleus           15/09
SL06040 Cortinarius(PHL) infractus  15/09
SL06039 Tricholoma pressundatum     14/09
SL06038 Laccaria proxima            14/09
SL06037 Cort.(DER) cinnamomeobadius 14/09
SL06036 Boletus pinopilus           13/09
SL06035 Leccinum versipelle         13/09
SL06034 Amanita muscaria            13/09
SL06033 Boletus satanas             11/09
SL06032 Boletus luridiformis        11/09
SL06031 Cortinarius (TEL) hinnuleus 11/09
SL06030 Boletus badius              11/09
SL06029 Cyathus striatus            10/09
SL06028 Clitocybe cerussata         10/09
SL06027 Lactarius rufus             10/09
SL06026 Sparassis crispa            10/09
SL06025 Cortinarius (myx) trivialis 09/09
SL06024 Leccinum duriusculum        09/09
SL06023 Amanita fulva               09/09
SL06022 Hygrophorus discoxanthus    08/09
SL06021 Macrolepiota procera        08/09
SL06020 Langermannia giganta        07/09
SL06019 Calocera viscosa            07/09
SL06018 Lactarius tabidus           07/09
SL06017 Cortinarius (TEL) ?         06/09
SL06016 Russula laeta               06/09
SL06015 Amanita vaginata            06/09
SL06014 Russula cessans             06/09
SL06013 Cortinarius (TEL) ochrophyllus 05/09
SL06012 Cortinarius (MYX) elatior   04/09
SL06011 Amanita panterina           04/09
SL06010 Chalciporus piperatus       04/09
SL06009 Lentinellus cochleatus      04/09
SL06008 Armillaria mellea           04/09
SL06007 Entoloma rhodopodium        04/09
SL06006 Amanita phalloides          04/09
SL06005 Lactarius pubescens         04/09
SL06004 Chlorophyllum rhacodes      03/09
SL06003 Russula grata               01/09
SL06002 Boletus reticulatus         30/08
SL06001 Boletus luridus             24/08
 Film-nr var ovenfor årstallet efterfulgt af et fortløbende bogstav.
         Eks: det 4.de fund af Cortinarius orellanus i 2008 får filmnr 2008d
 
----2005-----
HerbNr Svamp navn filmNrDato
SL05001Clitocybe amarescens       05  2/01
SL05002Strobilurus stephanocystis 05  3/01
SL05003Hygrophorus hypothejus     05  3/01
SL05004Panaeolus sphinctrinus     05a 3/01
SL05005Clitocybe phaeophthalma    05  3/01
SL05006Baeospora myosura          05a 4/01
SL05007Galerina laevis            05  4/01
ej nr  Mycena sp.                 05  4/01
HerbNr Svamp navn filmNrDato
SL05008Clitocybe fragrans         05   9/01
SL05009Pseudoclitocybe expallens  05a  9/01
SL05010Fayodia pseudoclusilis     05  14/01
SL05011Crepidotus variabilis      05  14/01
SL05012Auricularia auricula-judae 05  15/01
SL05013Collybia butyracea         05  15/01
SL05014Lepista flaccida           05  15/01
SL05015Pleurotus osteratus        05  15/01
fotografiapparat+notesbog stjålet - ikke flere fund dét år
----2004-----
Herb.nr  Svamp                film nr Billed filnavn dato
 SL04080 Hypholoma capnoides        04a 0411170307   19/11
 SL04079 Hebeloma mesophaeum        04a 0411160300   16/11
 SL04078 Dermoloma coryleti         04b 0411130291   13/11
 SL04077 Mycena aetitis             04a 0411110279   11/11
 SL04076 Lepista luscina            04b 0411080267   08/11
 SL04075 Lepiota oreadiformis       04a 0411060252   06/11
 SL04074 Lepista luscina            04a 0411050247   05/11
 SL04073 Panaeolus olivaceus        04a 0411040238   04/11
 SL04072 Panaeolus sphinctrinus     04c 0411040234   04/11
 SL04071 Panaeolus caliginosus      04a 0411040227   04/11
 SL04070 Clitocybe candicans        04b 0411030214   03/11
 SL04069 Entoloma sericeum          04a foto v‘k ?   03/11
 SL04068 Hygrocybe psittacina       04a 0410310200   31/10
 SL04067 Panaeolus sphinctrinus     04b 0410310192   31/10
 SL04066 Panaeolus sphinctrinus     04a 0410300186   30/10
 SL04065 Hygrocybe miniata          04a 0410290176   29/10
 SL04064 Hygrocybe pratensis        04a 0410290173   29/10
 SL04063 Conocybe striipes          04a 0410290165   29/10
 SL04062 Armillaria ostoyae         04a 0410270155   27/10
 SL04061 Lyophyllum ozes            04a 0410270146   27/10
 SL04060 Psathyrella sp.235         04a 0410260134   26/10
 SL04059 Psathyrella tephrophylla   04a 0410260130   26/10
 SL04058 Clitocybe subcordispora    04a 0410250123   25/10
 SL04057 Phaeolepiota aurea         04a 0410250117   25/10
 SL04056 Lepista personata          04a 0410240092   24/10
 SL04055 Rhodocybe popinalis        04a 0410240087   24/10
 SL04054 Dermoloma atrocinereum     04a 0410240084   24/10
 SL04053 Mycena pura                04a 0410240076   23/10
 SL04052 Hericium erinaceum         04a 0410230072   23/10
 SL04051 Cortinarius cedretorum     04a 0410230067   23/10
 SL04050 Chamarophyllopsis foetens  04a 0410230064   23/10
 SL04049 Pholiota scamba            04a 0410220054   22/10
 SL04048 Cortinarius cinnamomeus    04a 0410210050   21/10
 SL04047 Psathyrella pseudogracilis 04a 0410200025   20/10
 SL04046 Rhodocybe gemina           04a 0410200018   20/10
 SL04045 Armillaria cepistipes      04a 0410200011   20/10
 SL04044 Inocybe ochroalba          04a 0410190003   19/10
 SL04043 Lepiota grangei            04a 0410100116   10/10
 SL04042 Inocybe flucculosa         04a 0410070100   07/10
 SL04041 Russula grata              04a 0410060097   06/10
 SL04040 Mycena rosea               04a 0410060091   06/10
 SL04039 Inocybe fuscidula          04a 0410050072   05/10
 SL04038 Agaricus campester         04a 0410030055   03/10
 SL04037 Cortinarius brunneus       04b 0410030046   03/10
 SL04036 Cortinarius brunneus       04a 0410030040   03/10
 SL04035 Cortinarius violaceocinereus 04a 0409300034 30/09
 SL04034 Inocybe rimosa             04b 0409300032   30/09
 SL04033 Inocybe adaequata          04a 0409300026   30/09
 SL04032 Inocybe geophylla          04a 0409300016   30/09
 SL04031 Hebeloma pallidoluctuosum  04a 0409290010   29/09
 SL04030 Cystoderma saarenoksae     04a 0409280002   28/09
 SL04029 Cortinarius ochroleucus    04a 0409270065   27/09
 SL04028 Lepiota aspera             04a 0409250040   25/09
 SL04027 Lactarius blennius         04a 0409240019   24/09
 SL04026 Cortinarius holophaeus     04a 0409240015   24/09
 SL04025 Cortinarius croceocaeruleu.04a 0409230009   23/09
 SL04024 Clitocybe candicans        04a 0409230002   23/09
 SL04023 Leccinum pseudoscabrum     04a 0409260060   22/09
 SL04022 Boletus legaliae           04a 0409260053   22/09
 SL04021 Boletus pinophilus         04a 0409220154   22/09
 SL04020 Cortinarius armillatus     04a 0409220153   22/09
 SL04019 Lepiota jacobii            04a 0409220151   22/09
 SL04018 Inocybe whitei             04a 0409160126   16/09
 SL04017 Cortinarius purpureus      04a 0409080112   08/09
 SL04016 Amanita rubescens          04a 0409070102   07/09
 SL04015 Boletus reticulatus        04a 0409060092   06/09
 SL04014 Hebeloma velutipes         04a 0409060089   06/09
 SL04013 Chlorophyllum rachodes     04a 0409060079   06/09
 SL04012 Russula virescens          04a 0409050077   05/09
 SL04011 Lactarius pterosporus      04a 0409050073   05/09
 SL04010 Boletus luridus            04  ej foto      05/09
 SL04009 Cortinarius balteatoalbus  04  ej foto      05/09
 SL04008 Cortinarius vernus         04a 0409050061   05/09
 SL04007 Cortinarius decoloratus    04a 0409030048   03/09
 SL04006 Inocybe rimosa             04a 0408300038   30/08
 SL04005 Cantharellus cibarius      04a 0408300036   30/08
 SL04004 Clitocybe glariosa         04a 0408270010   26/08
 SL04003 Cortinarius multiformis    04a 0407190061   19/07
 SL04002 Laccaria sp.Rendal         04a 0407160047   16/07
 SL04001 Russula depallens          04a 0407020042   02/07
----2003-----
Herb.nr  Svamp                film nr                dato
 SL03003 Clitocybe alexandri        03  ej foto       19/09-03
 SL03002 Russula persicina          03  ej foto       14/09-03
 SL03001 Macrolepiota heimii        03  ej foto       08/09-03
----2002-----
Herb.nr  Svamp                film nr                dato
 SL02001 Hygrocybe persistens       02  ej foto       06/07-02
----2001-----
Herb.nr  Svamp                film nr Billednr film dato
 SL01007 Lepiota bortmannii         01b  35-37        8/10  sp.233
 SL01006 Cortinarius limoneus       01b  26-34        7/10
 SL01005 Galerina marginata         01b   6-25        5/10
 SL01004 Agaricus brunnescens       01b   2- 4        5/10      Agaricus bisporus
 SL01003 Leccinum holopus           01a  35-36       25/ 9
 SL01002 Russula mustelina          01  ej foto      14/ 9
 SL01001 Lentinus eodes             01a  26-34       00/ 5      ND shiitake
----2000-----
Herb.nr  Svamp                film nr Billednr film  dato
 SL00011 Leucopaxillus rhodoleucus  01a   0- 5       26/10-00
 SL00010 Lepista nuda               00b  27-34       22/10      Lepista sordida
 SL00009 Pycnoporus cinnabarinus    00b  22-26+35-37 22/10
 SL00008 Pluteus thomsonii        00b  13-18+19-21 19/10
 SL00007 Pseudoclitocybe cyathiform.00b   7-11       19/10
 SL00006 Lepiota castanea           00b   0- 6       14/10
 SL00005 Panaeolus foenisecii       00a  32-37,25-28 11/10
 SL00004 Panaeolus sphinctrinus     00a  29-31       11/10
 SL00003 Psilocybe semilanceata     00a  17-24        5/10
 SL00002 Stropharia pseudocyanea    00a  13-16        5/10
 SL00001 Volvariella bombycina      00a   9-12       17/ 8
----1999-----

 SL99083 Cortinarius gentilis       00a  -1- 8       11/11  sp.232
 SL99082 Coprinus plicatilis        99o  31-37        9/11
 SL99081 Pholiota cerifera          99o  22-30        7/11
 SL99080 Clitocybe phaeophthalma    99o  17-21        7/11
 SL99079 Fayodia sp. 231            99o   9-16        7/11
 SL99078 Inocybe pelargonia         99o   0- 8        5/11
 SL99077 Lycoperdon pyriforme       99n  20-33        4/11
 SL99076 Omphalina pyxidata         99n  15-19        4/11
 SL99075 Omphaliaster asterospora   99n   8-14        4/11
 SL99074 Conocybe subpallida        99n  -1- 7        4/11
 SL99073 Psilocybe semilanceata     99m  21-33        3/11
 SL99072 Hygrocybe virginea         99m  10-16        3/11      Hygrocybe fuscescens
 SL99071 Panaeolus caliginosus      99m   6- 9        3/11
 SL99070 Hygrocybe coccinea         99m  -1- 4        2/11
 SL99069 Clitocybe inornata         99l  30-37       27/10
 SL99068 Lactarius blenneus         99l  21-29       27/10
 SL99067 Naucoria scoletina         99l  16-20       27/10
 SL99066 Galerina sp.230            99l  11-15       26/10  sp.230
 SL99065 Agaricus subfloccosus      99l   6-10       25/10
 SL99064 Hydnum repandum            99l  -1- 2       24/10
 SL99063 Cantharellus tubaeformis   99k  35-36       24/10
 SL99062 Boletus chrysenteron       99k  31-34, l3-5 24/10
 SL99061 Cortinarius alboviolaceus  99k  24-30       24/10
 SL99060 Lyophyllum leucophaeatum   99k  12-24       23/10
 SL99059 Cortinarius decipiens      99k   5-11       22/10      Cort. atrocoerulens
 SL99058 Cortinarius candelaris     99k  -1- 4       21/10
 SL99057 Stropharia pseudocyanea    99j  33-36       20/10
 SL99056 Clavulinopsis helvola      99j  29-32       20/10
 SL99055 Cortinarius obtusus        99j  23-28       18/10  sp.229
 SL99054 Naucoria escharioides      99j  19-22       17/10
 SL99053 Cortinarius depressus      99j  15-18       15/10
 SL99052 Cortinarius diasemospermus 99j   8-14       15/10      Cort. illopodius
 SL99051 Cortinarius croceocaerules.99j   1- 7       14/10
 SL99050 Hebeloma sp.228            99i  34-37,j-1-0 14/10  sp.228
 SL99049 Cortinarius turgidus       99i  29-33       14/10
 SL99048 Chalciporus piperatus      99i  27-28       13/10
 SL99047 Clitocybe phyllophila      99i  23-26       13/10
 SL99046 Hebeloma sp.227            99i  17-22       13/10  sp.227
 SL99045 Cortinarius batallei       99i  11-15       12/10
 SL99044 Cortinarius decoloratus    99i   6-10       12/10
 SL99043 Peziza fund kasseret       99i  -1- 5       11/10
 SL99042 Russula queletii           99h  30-37       10/10
 SL99041 Entoloma serrulatum        99h  22-29        8/10
 SL99040 Lactarius ruginosus        99h  11-21        6/10
 SL99039 Craterellus cornucopioides 99h   5-10        5/10
 SL99038 Volvariella surrecta       99h  -1-4         5/10
 SL99037 Volvariella surrecta mix   99g  29-36        5/10
 SL99036 Russula sardonia           99g  26-28        4/10
 SL99035 Cortinarius damascenus     99g  18-25        4/10
 SL99034 Cortinarius croceocaeruleu.99g  11-17        3/10
 SL99033 Crepidotus mollis          99g   8- 9       29/ 9
 SL99032 Cortinarius anomalus       99g  -1- 6       26/ 9
 SL99031 Hygrocybe lacta            99f  27-34       24/ 9
 SL99030 Russula queletii           99f  22-26       24/ 9
 SL99029 Russula farinipes          99f  15-21       23/ 9
 SL99028 Cortinarius sp.226         99f  10-14       22/ 9  sp.226
 SL99027 Russula polychroma         99f   4- 5       22/ 9
 SL99026 Boletus subtomentosus      99f  -1- 2       22/ 9
 SL99025 Boletus queletii           99e  34-37       17/ 9
 SL99024 Lactarius acris            99e  28-33       16/ 9
 SL99023 Russula sanguinea          99e  21-27       15/ 9
 SL99022 Boletus luridiformis       99e  14-20       11/ 9
 SL99021 Psathyrella cernua         99e   6- 8        7/ 9
 SL99020 Cortinarius hinnuleus      99e   0- 5        6/ 9
 SL99019 Cortinarius flexipes       99dB 35-37        5/ 9      Cort. paleifer
 SL99018 Cortinarius flexipes       99dA 30-34        5/ 9  sp.225 parvanulatus
 SL99017 Leccinum quercinum         99d  28-29        5/ 9
 SL99016 Agaricus leucotrichus      99d  22-27        5/ 9
 SL99015 Amanita submembranacea     99d  15-21        4/ 9
 SL99014 Gyroporus castaneus        99d   9-14        1/ 9
 SL99013 Inocybe rimosa             99d   3- 8       30/ 8
 SL99012 Albatrellus ovinus         99c  32-35       12/ 8 ??? I muricellata ? 99c
 SL99011 Cantharellus cibarius      99c  15-22        7/ 7     C.c. var pallens
 SL99010 Inocybe muricellata        99c   8-14        6/ 7     Inocybe hirtella
 SL99009 Amanita rubescens          99c   1- 7        3/ 7
 SL99008 Cortinarius malachius      99b  32-34,c-1-0  3/ 7     Cort. tortuosus
 SL99007 Bolbitius titubans         99b  24-30        1/ 7
 SL99006 Otidea bufonia             99a  20-22        9/ 6
 SL99005 Conocybe subpallida        99a  16-19        5/ 6  sp.224
 SL99004 Coprinus gonophyllus       99a  11-15        5/ 6
 SL99003 Melanoleuca sp.            99a   0- 5       20/ 4
 SL99002 Trametes multicolor        98l  33-37       22/3-99
 SL99001 Peniophora polygonia       98l  26-32       22/3-99
----1998-----

 SL98080 Psilocybe semilanceata     98l  14-25       15/11
 SL98079 Mycena pura                98l   6-13       15/11
 SL98078 Clitocybe metachroa        98l   1- 7       13/11
 SL98077 Strobilurus esculentus     98k  32-37       13/11
 SL98076 Galerina marginata         98k  26-31       13/11
 SL98075 Mycena cineroides          98k  20-25       12/11
 SL98074 Mycena vulgaris            98k  16-19       12/11
 SL98073 Cortinarius scandens       98k   9-15       12/11
 SL98072 Pseudoclitocybe expallens  98k  -1- 2       11/11
 SL98071 Baeospora myosura          98j  29-37       11/11
 SL98070 Psilocybe physaloides      98j  23-28       10/11
 SL98069 Mycena cinerella           98j  18-22       10/11
 SL98068 Mycena filopes             98j  12-17        9/11
 SL98067 Cortinarius depressus      98j   6-11        7/11
 SL98066 Cystolepiota seminuda      98j  -1- 5       30/10      Cystilepiota sistrata
 SL98065 Cortinarius cinnamomeus    98iB 32-35       29/10
 SL98064 Entoloma turbidum          98i  27-31       29/10
 SL98063 Cortinarius leiocastaneus  98i  24-26       29/10
 SL98062 Cortinarius cinnamomeus    98iA 20-23       29/10
 SL98061 Macrocystidia cucumis      98i  15-19       27/10
 SL98060 Hygrocybe miniata          98i   8-14       25/10
 SL98059 Cortinarius brunneus       98i   4- 7       25/10
 SL98058 Cortinarius croceoconus    98i  -1- 3       25/10
 SL98057 Cortinarius ectypus        98h  31-36       24/10      Cort. tubulipes
 SL98056 Cortinarius mix.coll.      98h              24/10
 SL98055 Cortinarius ochroleucus    98h  22-26       22/10
 SL98054 Hygrocybe ceracea          98h  16-21       20/10
 SL98053 Hygrocybe glutinipes       98h  11-15       19/10
 SL98052 Conocybe pubescens         98h   7-10       19/10
 SL98051 Cortinarius sp.223         98h   0- 6       16/10  sp.223
 SL98050 Cortinarius inops          98g  31-37       16/10      Cort. pusillus
 SL98049 Cortinarius cinnamomeolute.98g  27-30       15/10
 SL98048 Cortinarius flexipes       98gB 21-25       15/10  sp.222
 SL98047 Hebeloma sp.221            98g  16-19       15/10  sp.221
 SL98046 Coritnarius flexipes       98gA 11-15       13/10
 SL98045 Cortinarius erubescens     98g   5-10       12/10  sp.220
 SL98044 Agaricus macrocarpus       98g   0- 4       12/10
 SL98043 Cortinarius sp.219         98f  32-37       12/10  sp.219
 SL98042 Melanoleuca humulis        98f  28-31       10/10
 SL98041 Clitocybe nebularis        98f  23-27       10/10
 SL98040 Cortinarius anomalus       98f  16-22        9/10
 SL98039 Tricholoma terreum         98f  11-15        9/10
 SL98038 Tricholoma imbricatum      98f   7-10        9/10
 SL98037 Melanophyllum eyrei        98f   0- 6        1/10
 SL98036 Cystolepiota seminuda      98e  29-34       29/ 9      Cystolepiota sistrata
 SL98035 Hygrocybe redii            98e  26,28       28/ 9
 SL98034 Cortinarius parvus         98e  22-25       27/ 9
 SL98033 Cortinarius ochraceopallescens 98e  18-21       27/ 9
 SL98032 Cortinarius saporatus      98e  15-17       27/ 9
 SL98031 Cortinarius odoratus       98e  12-14       27/ 9  sp.218
 SL98030 Hebeloma radicosum         98e  10-11,35-37 25/ 9
 SL98029 Cortinarius rheubarbarinus 98e   5- 9       25/ 9
 SL98028 Cortinarius bataillei      98e   0- 3       25/ 9
 SL98027 Cortinarius sp.192         98d  33-36       24/ 9  sp.192
 SL98026 Inocybe squamata           98d  29-32       24/ 9  sp.217
 SL98025 Clitocybe fragrans         98d  24-28       24/ 9
 SL98024 Cortinarius citrinus       98d  19-23       22/ 9
 SL98023  Cortinarius sanguineus    98  ej foto      22/ 9
 SL98022 Cortinarius coerulescentiu.98d  13-18       21/ 9
 SL98021 Cortinarius turgidus       98d   9-13       21/ 9
 SL98020 Cortinarius casimiri       98d   4- 8       18/ 9
 SL98019 Lepista nuda               98c  31-36        2/ 9
 SL98018  Telamonia vernus          98  ej foto      28/ 8
 SL98017 Cortinarius sp.216         98c  24-29       23/ 8  sp.216
 SL98016 Lyophyllum leucophaeatum   98c  17-23       20/ 8
 SL98015 Cortinarius anomalus       98c  15-16       19/ 8
 SL98014 Grifola umbellata          98c  10-12       12/ 8      Polyporus umbellatus
 SL98013 Tricholomopsis decora      98c   3- 9       12/ 8
 SL98012 Russula betularum          98b  29-36        9/ 8
 SL98011 Tylopilus felleus          98b  26-28        9/ 8
 SL98010 Tephrocybe pudica          98b  20-25        6/ 8
 SL98009 Cortinarius flexipes       98b  15-19        5/ 8      Cort. paleaceus
 SL98008 Cortinarius venetus        98b  12-14        3/ 8
 SL98007 Cortinarius privignorum    98b   8-10        3/ 8
 SL98006 Cortinarius cinnamomeus    98b   5- 7       31/ 7
 SL98005 Clitocybe sp.215           98a  37-38,b0-2  22/ 7  sp.215
 SL98004 Agaricus bernardii         98a  29-36        8/ 7
 SL98003 Entoloma sp                98a  18-27        5/ 5
 SL98002 Lentinus edodes            98a   5- 6        8/ 4
 SL98001 Reticularia lycoperdon     98a   1- 2,11-17  5/ 4
----1997-----

 SL97073 Lepista nuda               97l  29-31       22/10
 SL97072 Rhizopogon obtexus         97l  17-28       20/10
 SL97071 Hygrophorus penarius       97l  10-16       19/10
 SL97070 Lepista nuda               97lD  5- 9       19/10      Lepista sordida
 SL97069 Agaricus villaticus        97l   2- 4       18/10
 SL97068 Lepista nuda               97kC 29-37,l-1-1 18/10  sp.214
 SL97067 Lepista nuda               97kA 24-26       18/10
 SL97066 Cortinarius olearioides    97k  19-23       18/10      Cort.  xantho-ochraceus
 SL97065 Cortinarius depressus      97k  14-18       18/10
 SL97064 Cortinarius rheubarbarinus 97k  10-13       16/10
 SL97063 Clitocybe bresadoliana     97k   2- 6       16/10
 SL97062 Tricholoma saponaceum      97k   0- 1       16/10
 SL97061 Cortinarius duracinus      97j  30-35       16/10
 SL97060 Cortinarius pseudocyanites 97j  25-28       16/10
 SL97059 Tricholoma sciodes         97j  18-24       16/10
 SL97058 Clavaridelphus Pistillaris 97j  11-16       16/10
 SL97057 Inocybe languinosa         97j   5-10       15/10
 SL97056 hygrophorus olivaceoalbus  97j  -1- 4       15/10
 SL97055 Cortinarius aprinus        97i  30-37       13/10
 SL97054 Cortinarius coerulescenti. 97i  24-29       13/10
 SL97053 Cortinarius caesiocortinatus 97iB 20-23     13/10
 SL97052 Cortinarius cephalixus     97iA 15-19       13/10
 SL97051 Lepista nuda               97i   8-13       12/10
 SL97050 Pholiota mix               97i   4- 7       12/10
 SL97049 Pholiota astragalina       97i   0- 3       12/10
 SL97048 Galerina marginata         97h  31-36       12/10
 SL97047 Cortinarius albovariegatu. 97h  24-30       12/10
 SL97046 Lepista nuda               97h  20-22       12/10
 SL97045 Tricholoma cingulatum      97h  16-18        8/10
 SL97044 Cortinarius anomalus       97h   9-15        9/10  sp.213
 SL97043 Sphaerobolus stellatus     97h   5- 8        7/10(?)
 SL97042 Macrolepiota mastoidea     97h   0- 3        8/10         Macrolepiota konradii
 SL97041 Cortinarius turgidus       97g  30-37        8/10
 SL97040 Galerina unicolor          97g  17-29        7/10
 SL97039 Lepista nuda               97gB 14-16        6/10
 SL97038 Lepista nuda               97gA 11-13        6/10
 SL97037 Amanita phalloides         97g   0- 9        4/10
 SL97036 Cortinarius caninus        97f  33-37        4/10
 SL97035 Amanita muscaria           97f (30)31        4/10
 SL97034 Cortinarius palustris      97f  21-29        3/10
 SL97033 Tricholoma psammopus       97f  14-20        3/10
 SL97032 Amanita porphyria          97f   6-13        3/10
 SL97031 Armillaria borealis        97f  -1- 5        3/10
 SL97030 Clitopilus scypoides       97e  29-34        3/10
 SL97029 Lepista nuda               97e  25-28        1/10
 SL97028 Hebeloma sacchariolens     97e  19-24        1/10
 SL97027 Lactarius pyrogalus        97e  15-18       29/ 9
 SL97026 Russula parazura           97e  10-14       21/ 9
 SL97025 Russula rubra              97e   1- 8       21/ 9
 SL97024 Amanita rubescens          97d  36-37       17/ 9
 SL97023 Mycena pura                97d  31-33       17/ 9
 SL97022 Hypholoma udum             97d  26-30       16/ 9
 SL97021 Amanita virosa             97d   8-25       16/ 9
 SL97020 Cortinarius delibutus      97d   3- 7       16/ 9
 SL97019 Boletus reticulatus        97c  32-37       15/ 9
 SL97018 Marasmius scodonius        97c  26-31       14/ 9
 SL97017 Rhodocybe popinalis        97c  18-24       14/ 9
 SL97016 Leccinum versipelle        97c  16-17       13/ 9
 SL97015 Mycena pelianthina         97c  11-15       12/ 9
 SL97014 Clitocybe metachroa        97c   6-10       12/ 9
 SL97013 Russula amoenolens         97c   0- 5       12/ 9
 SL97012 Leucopaxillus giganteus    97b  34-37       11/ 9      Leucopax. candicans
 SL97011 Agrocybe arvalis           97b  26-33       11/ 9
 SL97010 Marasmius cohaerens        97b  20-25       10/ 9
 SL97009 Gloeoporus sp.212          97b  11-19        5/ 9  sp.212
 SL97008 Psathyrella sp.211         97b   7-10       15/ 8  sp.211
 SL97007 Scleroderma bovista        97b   0- 6        1/ 8
 SL97006 Collybia fusipes           97a  30-36       29/ 7
 SL97005 Lepista nuda               97a  28-29       28/ 7  affo. Lepista sordida
 SL97004 Melanotus horizontalis     97a  18-24       23/ 7
 SL97003 Coprinus domesticus        97a  12-15        8/ 7
 SL97002 Morchella esculenta        97a   6-11       25/ 5
 SL97001 Coprinus lagopoides        97a  -1- 5       11/ 5
----1996-----

 SL96048 Crinipellis scabellus      96i  30-36       10/12
 SL96047 Mycena galericulata        96i  26-29        9/12
 SL96046 Clitocybe agrestis         96i  21-25        5/12
 SL96045 Hebeloma vaccinum          96i  16-20        5/12
 SL96044 Cortinarius anomalus       96i  10-15        1/11
 SL96043 Lycoperdon echinatum       96i   1- 9        1/11
 SL96042 Aurantioporus alborubescen.96h  35-36        1/11
 SL96041 Pholiota graminis          96h  30-34        1/11
 SL96040 Cortinarius elegantissimus 96h  24-29        1/11
 SL96039 Mycena flavoalba           96h  22-23       31/10
 SL96038 Hygrocybe russocoriacea    96h  18-21       31/10
 SL96037 Cortinarius lucorum        96h   7-15       24/10
 SL96036 Mycena olivaceomarginata   96h  -1- 6       24/10
 SL96035 Ustilago maydis            96g-(     )      22/10      Film væk, fund kasseret
 SL96034 Clitocybe nebularis        96g-(     )      17/10      Film væk, fund kasseret
 SL96033 Cyanthus olla              96g-(     )      17/10      Film væk, fund kasseret
 SL96032 Hebeloma radicosum         96g-(     )      17/10      Film væk, fund kasseret
 SL96031 Tricholoma columbetta      96g-(     )      17/10      Film væk, fund kasseret
 SL96030 Lepiota castanea           96g-(     )      17/10      Film væk, fund kasseret
 SL96029 Tricholoma vaccinum        96f  25-36        9/10
 SL96028 Cortinarius prasinus       96f  13-24        7/10      Cort. splendens
 SL96027 Cortinarius infractus      96f   7-11        7/10
 SL96026 Cortinarius foetens 96f   1- 6        7/10
 SL96025 Inocybe erubescens         96e  27-37        7/10
 SL96024 Ripartites tricholoma      96e  19-21        7/10
 SL96023 Melanoleuca exscissa       96e  13-18        5/10
 SL96022 Psathyrella lacrymabunda   96e   7-11        5/10
 SL96021 Cortinarius damascenus     96e  -1- 6        5/10  sp.210
 SL96020 Galerina marginata         96d  33-35        3/10
 SL96019 Amanita virosa             96d  25-28        1/10
 SL96018 Macrolepiota mastoidea     96d  20-24       23/ 9
 SL96017 Hypholoma sp.209           96d  13-19       20/ 9  sp.209
 SL96016 Psathyrella marcessibilis  96d   8-12       20/ 9
 SL96015 Coprinus sp.208            96d  -1- 7       20/ 9  sp.208 (to sp.108'ere)
 SL96014 Phyllophorus rhodoxanthus  96c  36-37        7/ 9
 SL96013 Strobilomyces strobilaceou.96c  28-35        7/ 9
 SL96012 Russula violeipes          96c  23-27        7/ 9
 SL96011 Russula solaris            96c  14-22        7/ 9
 SL96010 Geastrum striatum          96c   6-12        1/ 9
 SL96009 Rhodocybe gemina           96c   0- 3       29/ 8
 SL96008 Irpex lacteus              96b  26-31        9/ 7
 SL96007 Coprinus leicocephalus     96b  20-25        9/ 7
 SL96006 Polyporus squamosus        96b  16-19       26/ 6
 SL96005 Leptopodia atra            96b   5-11       21/ 6
 SL96004 Coprinus cinereus          96b   0- 4       11/ 6
 SL96003 Polyporus varius           96a  30-37       11/ 6
 SL96002 Peziza repanda             96a  26-29        2/ 6
 SL96001 Psathyrella spadiceogrisea 96a  20-25       29/ 5
 SL96000 Verpa conica  96a  xx-19 (?)   19/ 5
----1995-----

 SL95092 Mycena pura                96a  14-19        2/11-95 M. rosea
 SL95091 Russula maireii            96a   9-13        2/11-95
 SL95090 Psilocybe apelliculosa     96a   1- 8       30/10-95
 SL95089 Galerina moelleri          95q  30-36       30/10
 SL95088 Tricholoma portentosum     95q  25-29       28/10
 SL95087 Cortinarius causticus      95q  21-24       26/10
 SL95086 Clavulina cristata         95q  12-18       26/10
 SL95085 Hygrophorus postulatus     95q   3-11       26/10
 SL95084 Cortinarius inops          95p  34-36,q-1-2 21/10      Cort. pusillus
 SL95083 Cortinarius inops          95p  26-33       21/10      Cort. acutus
 SL95082 Lactarius pyrogalus        95p  21-22       20/10
 SL95081 Cortinarius obtusus        95p  12-18       20/10
 SL95080 Inocybe corydalina         95p   1-11       19/10
 SL95079 Galerina sp.208            95p  -2- 0       19/10  sp.208 (G. unicolor. to sp.208'ere)
 SL95078 Tricholoma ustale          95o  32-37       18/10
 SL95077 Amanita rubescens          95o  26-30       18/10
 SL95076 Amanita sp.206             95o  13-17,18-25 17/10  sp.206
 SL95075 Cortinarius casimiri       95o   3-10       17/10      Cort. subsertipes
 SL95074 Hypholoma sp.207           95n  34-37,o-1-2 17/10  sp.207
 SL95073 Cortinarius casimiri       95n  26-33       17/10      Cort. subsertipes
 SL95072 Leccinum versipelle        95n  19-20       16/10
 SL95071 Cortinarius uliginosus     95n  11-17       15/10
 SL95070 Rhodocybe popinalis        95n   3-10       15/10
 SL95069 Agaricus devoniensis       95m  31-36,n-1-2 15/10
 SL95068 Mycena aurantiomarginata   95m  19-27(-30)  13/10
 SL95067 Cortinarius parvanulatus   95m  13-18       13/10  sp.205
 SL95066 Marasmius epiphyllus       95m   9-12       12/10
 SL95065 Lactarius serifluus        95m   3- 8       11/10
 SL95064 Gymnopilus picreus     95l  32-36,m-1-2 11/10
 SL95063 Lepista irina              95l  29-31       11/10
 SL95062 Ramaria stricta            95l  21-28       11/10
 SL95061(60)Calocybe ionides           95l  se ovefor    1/10
 SL95060(59)Cortinarius albovariegatus 95l   9-15
 SL95059(58)Cortinarius angelesianus   95l   6-7        10/10      Cort. strobilaceus
 SL95058(57)Psathyrella badiophylla    95l   1-5
 SL95057(56)Inocybe rimosa             95k  32-37        9/10
 SL95056(55)Omphalina rustica          95k  24-31        9/10
 SL95055(54)Cortinarius sp.204         95k  19-22        8/10  sp.204
 SL95054(53)Cortinarius torvus         95k  11-18        8/10  sp.203
 SL95053(61)Cortinarius parvanulatus     95  ej foto       7/10
 SL95052 Cystoderma terrei          95k   3-10        6/10
 SL95051 Cortinarius anomalus       95j  28-36        6/10
 SL95050 Cortinarius sp.202         95j  18-26        6/10  sp.202
 SL95049 Omphaliaster asterosporus  95j  13-17        6/10
 SL95048 Russula paludosa           95j   4-12        5/10
 SL95047 Collybia cirrhata          95j  -1- 3        5/10
 SL95046 Russula solaris            95i  30-36        4/10
 SL95045 Cortinarius ochroleucus    95i  15-28        4/10
 SL95044 Inocybe bongardii          95i   6-14        4/10
 SL95043 Entoloma lividum           95h  32-36,i-1-5  4/10
 SL95042 Cortinarius saturninus     95h  29-31,i (B)  4/10
 SL95041 Cortinarius saturninus     95h  20-28   (A)  4/10
 SL95040 Cortinarius angelesianus   95h   8-19        3/10      Cor. strobilaceus
 SL95039 Amanita panterina          95h   6- 7        3/10
 SL95038 Cortinarius sp. 201        95h   0- 5        3/10  sp.201
 SL95037 Cortinarius hinnuleus      95g  29-37        2/10
 SL95036 Calocybe ionides           95g  20-28,l19-21 1/10
 SL95035 Ramaria flaccida           95g  10-19        1/10
 SL95034 Hebeloma theobromium       95g   0- 9        1/10
 SL95033 Mycena erubescens          95f  34-37        1/10
 SL95032 Clitocybe odora            95f  29-33        1/10
 SL95031 Cortinarius mucosus        95f  21-28       26/ 9
 SL95030 Inocybe mixtilis           95f  12-20       26/ 9
 SL95029 Pluteus ephebeus           95f   9-11       26/ 9
 SL95028 Hebeloma fragilipes        95f   1- 8       25/ 9
 SL95027 Inocybe sp.200             95e  29-37       25/ 9  sp.200
 SL95026 Melanoleuca tristis        95e  21-28       23/ 9
 SL95025 Psilocybe physaloides      95e  14-19       22/ 9
 SL95024 Cyathus olla               95e   8-13       20/ 9
 SL95023 Coprinus cinereus          95e   0- 7       20/ 9
 SL95022 Psathyrella sp.198         95d  29-37       19/ 9  sp.198
 SL95021 Galerina laevis            95d  15-23       18/ 9
 SL95020 Mycena sp.199              95d   4-14       18/ 9  sp.199
 SL95019 Trametes gibbosa           95c  34-36,d1-3  12/ 9
 SL95018 Fistulina hepatica         95c  30-31       12/ 9
 SL95017 Pluteus plautus            95c  fund nedlagt12/ 9
 SL95016 Boletus satanas            95c  11-20        7/ 9
 SL95015 Meripilus giganteus        95c   7-10        7/ 9
 SL95014 Stemonites fusca           95c   3- 6        7/ 9
 SL95013 Boletus radicans           95c  -1- 2        7/ 9
 SL95012 Geastrum mixture           95b  31-37        6/ 9
 SL95011 Leucopaxillus giganteus    95b (27)30        6/ 9      Clitocybe candida
 SL95010 Lepiota lilacea            95b  23-26       30/ 8
 SL95009 Agrocybe dura              95b  18-22       17/ 6
 SL95008 Agaricus campestre         95b  13-16       15/ 6
 SL95007 Cortinarius anthracinus    95b   6-12       15/ 6
 SL95006 Cortinarius urbicus        95b   0- 5       12/ 6  sp.197
 SL95005 Cortinarius traganus       95  ej foto      12/ 6
 SL95004 Entoloma sp.196            95a  30-36        8/ 6  sp.196
 SL95003 Lentinus edodes            95a  14-27       28/ 5
 SL95002 Lachnum sp.                95a   8-13       16/ 5
 SL95001 Melanoleuca cognata        95a   0- 7       13/ 4
----1994-----

 SL94107 Coprinus atramentarius     94r  32-35       25/11
 SL94106 Pleurotus osteratus        94r  27-31       25/11
 SL94105 Cortinarius jubarinus      94r  20-25       29/10
 SL94104 Hypholoma capnoides        94r  15-18       29/10
 SL94103 Stropharia aeruginosa      94r   6-13       29/10
 SL94102 Omphalina pyxidata         94q  33-35       27/10
 SL94101 Fayodia maura              94q  26-32       27/10
 SL94100 Cystoderma grannulosum     94q  20-25       27/10
 SL94099 Fayodia maura              94q  14-19       25/10  sp.195
 SL94098 Hygrophorus lindtneri      94q   5-10       14/10
 SL94097 Phlebia tremellosus        94q   2,4,11-13  14/10
 SL94096 Cortinarius uraceus        94p  34-37,q-1-1 14/10
 SL94095 Tubaria furfuracea         94p  28-32       13/10
 SL94094 Lactarius fulvissimus      94p  20-27       12/10
 SL94093 Tricholoma orirubens       94p  12-19       12/10
 SL94092 Cortinarius decipiens      94p   5-10       12/10
 SL94091 Cortinarius orellanus      94o  30-37       10/10
 SL94090 Tricholoma atrosquarosum   94o  22-29       10/10
 SL94089 Ramaria largentii          94o  15-20,p0-2  10/10
 SL94088 Hydnum albidum             94o   7-14       10/10
 SL94087 Micromphale brassicolens   94o   0- 6       10/10
 SL94086 Ramaria megaspora nom.prov.94n  27-33       10/10
 SL94085 Pholiota cerifera          94n  23-25,34-37 10/10
 SL94084 Psathyrella sp.194         94n  19-22       10/10  sp.194
 SL94083 Mycena aetitis             94n  11-18        9/10
 SL94082 Inocybe hirtella           94n   4-10        9/10
 SL94081 Pholiota mutabilis         94m  35-37,n0-3   9/10      Kuehneromyces m.
 SL94080 Tricholoma saponaceum      94m  27-33        9/10
 SL94079 Tyromyces caesius          94m  24-26        9/10
 SL94078 Psathyrella conopilus      94m  17-23        5/10
 SL94077 Armillaria gallica         94m  15-16        5/10
 SL94076 Pluteus atricapillus       94m   9-13        5/10
 SL94075 Inocybe mixtilis           94m   3- 8        5/10
 SL94074 Cortinarius vernus         94l  34-37,m-1-2  4/10
 SL94073 Melanoleuca polioleuca     94l  27-33        2/10
 SL94072 Tricholoma scalpturatum    94l  24-26        1/10
 SL94071 Cortinarius anserinus      94l  21-23       30/ 9
 SL94070 Cantharellus cinereus      94l  14-20       30/ 9
 SL94069 Elaphomyces muricatus      94l   3- 6       30/ 9
 SL94068 Collybia erythropus        94k  35-37,l7-13 30/ 9
 SL94067 Asterophora parasitica     94k  25-34       30/ 9
 SL94066 Lactarius pallidus         94k  20-24       30/ 9
 SL94065 Inocybe mixtilis           94k  13-17       30/ 9
 SL94064 Cortinarius anserinus      94k   8-12,l21-  30/ 9      Cort. amoenolens
 SL94063 Russula illota             94k   0- 6       29/ 9
 SL94062 Oudemansiella mucida       94j  29-36       29/ 9
 SL94061 Cortinarius stilleatius    94j  25-28       28/ 9
 SL94060 Boletus calopus            94j  16-24       28/ 9
 SL94059 Resupinatus applicatus     94j  11-14       28/ 9
 SL94058 Creolopus cirrhatus        94j   8-10       28/ 9
 SL94057 Cortinarius torvus         94j   3- 7       27/ 9
 SL94056 Marasmius rotula           94i  33-36,j0-2  26/ 9
 SL94055 Agaricus xanthoderma       94i  24-32       26/ 9
 SL94054 Cortinarius langei         94i  17-23       25/ 9
 SL94053 Otidea onotica             94i  11-15       23/ 9
 SL94052 Lactarius torminosus       94i   4- 9       23/ 9
 SL94051 Cortinarius anserinus      94h  32-36,i-1-0 21/ 9
 SL94050 Cortinarius torvus         94h  22-27       21/ 9
 SL94049 Cortinarius splendens      94h  16-21       21/ 9
 SL94048 Ramaria abietina           94h  11-15,i1-3  20/ 9
 SL94047 Sowerbyella radiculata     94h   4-10       20/ 9
 SL94046 Pterula multifida          94g  35-36,h0-3  20/ 9
 SL94045 Psathyrella lacrymabunda   94g  31-34       20/ 9      Psathyrella velutina
 SL94044 Cortinarius humicola       94g  27-30       19/ 9
 SL94043 Inocybe godeyi             94g  21-26       19/ 9
 SL94042 Limacella guttata      94g  12-19       19/ 9
 SL94041 Lepiota castanea           94g   8-11       19/ 9
 SL94040 Entoloma serrulatum        94g   2- 7       19/ 9
 SL94039 Inocybe ochroalba          94f  35-36,g-1-1 19/ 9
 SL94038 Inocybe griseolilacina     94f  29-34       19/ 9
 SL94037 Armillaria ostyae          94f  26-27       19/ 9
 SL94036 Cystolepiota seminuda      94f  20-25       18/ 9      Cystolepiota sistrata
 SL94035 Macrolepiota mastoidea     94f  15-19       18/ 9      Macrolepiota konradii
 SL94034 Amanita ceciliae           94f  11-13       17/ 9
 SL94033 Lactarius mitissimus       94f   6-10       17/ 9
 SL94032 Bjerkandera adusta         94f   0- 5       16/ 9
 SL94031 Xerula radicata            94e  28-34       16/ 9
 SL94030 Marasmius wynnei           94e  24-27       16/ 9
 SL94029 Entoloma dysthaloides      94e  21-23       14/ 9
 SL94028 Coprinus lagopus           94e  13-20       13/ 9
 SL94027 Marasmius oreades          94e   8-12       13/ 9
 SL94026 Suillus grannulatus        94d  37,e0-4     13/ 9
 SL94025 Boletus chrysenteron       94d  34-36       12/ 9
 SL94024 Russula lilacea            94d  27-32       12/ 9
 SL94023 Coprinus friesii           94d  21-25       11/ 9
 SL94022 Tricholoma inocybeoides    94d  16-20       11/ 9
 SL94021 Lepiota cristata           94d  11-14       11/ 9
 SL94020 Clitocybe ditopus          94d   1- 7        6/ 9
 SL94019 Mycena purpureofusca       94c  34-37        6/ 9
 SL94018 Russula paludosa           94c  24-33,d8-9   6/ 9
 SL94017 Agaricus bernardii         94c  17-23        5/ 9
 SL94016 Boletus reticulatus        94c  10-16        4/ 9
 SL94015 Macrolepiota procera       94c   8- 9        4/ 9
 SL94014 Marasmius alliaceus        94c   0- 5        4/ 9
 SL94013 Entoloma politum           94b  30-36        4/ 9
 SL94012 Boletus edulis             94b  24-29        4/ 9
 SL94011 Stropharia aurantiaca      94b  17-23        4/ 9
 SL94010 Armillaria mellea          94b  14-16        4/ 9
 SL94009 Agaricus brunnescens       94b   5-13        3/ 9
 SL94008 Panus conchatus            94b  -1- 3        3/ 9
 SL94007 Psathyrella panaeoloides   94a  30-36        2/ 9
 SL94006 Conocybe sp.193            94a  21-29       29/ 8  sp.193
 SL94005 Leucoagaricus leucothites  94a  17-20       29/ 8
 SL94004 Tricholoma inocybeoides    94a  10-16       29/ 8
 SL94003 Psathyrella prona          94a   3- 9       24/ 8
 SL94002 Agaricus brunnescens       93v  33-35       23/5-94
 SL94001 Discina melaleuca          93v  27-32       29/4-94
----1993-----

 SL93145 Nectria cinnabarina        93v  24-26       11/12
 SL93144 Flammulina velutipes       93v  14-23        8/12
 SL93143 Psathyrella caput-medusae  93v   8-13        8/11
 SL93142 Clitocybe nebularis        93v   4- 7        8/11      Lepista nebularis
 SL93141 Volvariella murinella      93u  30-36(v1-3) 19/10
 SL93140 Clitocybe agrestis         93u  25-29       17/10
 SL93139 Clitocybe vibecina         93u  19-24       14/10
 SL93138 Cortinarius obtusus        93u  14-18       13/10
 SL93137 Cortinarius biformis       93u  10-13       11/10
 SL93136 Cortinarius testaceofolius 93u   4- 8       10/10      Cort. candelaris
 SL93135 Micromphale perforans      93u  -1- 3        8/10
 SL93134 Hemimycena lactea          93t  34-36        7/10
 SL93133 Typhula setipes            93t  31-33        6/10
 SL93132 Hygrophorus sp.184         93t  21-26        5/10  sp.184
 SL93131 Cortinarius sp.192         93t  14-20        5/10  sp.192
 SL93130 Cortinarius semivestisus   93t   6-13        5/10
 SL93129 Cystoderma amianthinum     93t  -2- 3        5/10
         Francia alnii              93                4/10
 SL93128 Paxillus atrotomentosus    93s  35-36        3/10
 SL93127 Cortinarius caninus        93s  28-34        3/10
 SL93126 Clitocybe phaeophthalma    93s  22-27,t27-29 3/10
 SL93125 Lepista personata          93s  16-20        2/10
 SL93124 Cortinarius alboviolaceus  93s  11-14       30/ 9
 SL93123 Tricholoma cingulatum      93s   3- 9       30/ 9
 SL93122 Cortinarius depressus      93s  -2- 2       30/ 9  sp.191
 SL93121 Cortinarius casimiri       93r  31-36       29/ 9      Cort. subsertipes
 SL93120 Lactaria subdulcis         93r  26-30       29/ 9
 SL93119 Onygena corvina            93r  19-25       28/ 9      Onygena equina
 SL93118 Cystoderma jasonis         93r   9-13(-18)  28/ 9
 SL93117 Lepiota felina             93r   3- 8       27/ 9
 SL93116 Hypholoma capnoides        93r  -1- 2       27/ 9
 SL93115 Mycena aetitis             93q  34-36       23/ 9
 SL93114 Chroogomphus rutilis       93q  29-33       23/ 9
 SL93113 Micromphale perforans      93q  24-28       22/ 9
 SL93112 Cortinarius sp.190         93q  19-23       22/ 9  sp.190
 SL93111 Tricholoma cingulatum      93q  13-18       22/ 9
 SL93110 Cortinarius decipiens      93q   7-11       22/ 9      Cort. atrocoerulens
 SL93109 Collybia dryophila         93q  -1- 3       21/ 9
 SL93108 Amanita phalloides         93p  19-37       19/ 9
 SL93107 Pleurotus dryinus          93p   9-12       17/ 9
 SL93106 Ramaria stricta            93p   6-8,13-17  17/ 9
 SL93105 Neobulgaria pura           93p   2- 5       17/ 9
 SL93104 Pholiota cerifera          93p  -2- 1       17/ 9
 SL93103 Clavulinopsis corniculata  93o  32-36       16/ 9
 SL93102 Entoloma sp                93o  26-31       16/ 9
 SL93101 Agaricus fissuratus        93o  19-25       16/ 9
 SL93100 Paxillus panuoides         93o  16-18       15/ 9
 SL93099 Lyophyllum sp. 189         93o  10-14       15/ 9  sp.189
 SL93098 Agrocybe arvalis           93o  -1- 8       15/ 9
 SL93097 Lactarius rufus            93n  33-37       11/ 9
 SL93096 Psathyrella nolitangere    93n  24-32       11/ 9
 SL93095 Lactarius quietus          93n  17-23       11/ 9
 SL93094 Cortinarius bolaris        93n  11-15        9/ 9
 SL93093 Hebeloma mesophaeum        93n   8-10        8/ 9
 SL93092 Agaricus augustus          93n   5- 7        8/ 9
 SL93091 Cortinarius velenovskyi    93m  36-37,n0-4   7/ 9  sp.188
 SL93090 Chalciporus piperatus      93m  32-34        7/ 9
 SL93089 Cortinarius camphoratus    93m  28-30        6/ 9
 SL93088 Cortinarius hemitricus     93m  23-26        6/ 9
 SL93087 Lactarius glyciosmus       93m  21-22        6/ 9
 SL93086 Clitocybe sp.187           93m  16-20        6/ 9  sp.187
 SL93085 Craterellus cornucopioides 93m   5-12        5/ 9
 SL93084 Cortinarius callisteus     93l  36,m-1-4     4/ 9
 SL93083 Cortinarius gentilis       93l  30-34        3/ 9
 SL93082 Tricholoma fulvum          93l  24-28        3/ 9
 SL93081 Amanita citrina            93l  22-23        3/ 9      Amanita virosa
 SL93080 Melanoleuca exscissa       93l  15-21        1/ 9
 SL93079 Cortinarius parvanulatus   93l   8-12        1/ 9
 SL93078 Cortinarius vernus         93l   1- 7        1/ 9      Cort. erythrinus
 SL93077 Cortinarius obtusus        93k  32-36        1/ 9
 SL93076 Rickenella fibula          93k  28-30       31/ 8
 SL93075 Clitocybe bresadoliana     93k  22-26       31/ 8
 SL93074 Cortinarius calochrous     93k  15-21       31/ 8      Cort. amoenolens
 SL93073 Tubaria furfuracea         93k   5-11       28/ 8
 SL93072 Cortinarius urbicus        93k  -1- 3       27/ 8  sp.186 Cort. alboviolaceus
 SL93071 Cortinarius decipiens      93j  31-36       27/ 8
 SL93070 Hebeloma crustiliniform    93j  26-30       26/ 8
 SL93069 Cortinarius pumilis        93j  21-25       26/ 8
 SL93068 Lentinellus cochleatus     93j  14-20       23/ 8
 SL93067 Cortinarius biformis       93j  11-13       22/ 8
 SL93066 Cortinarius evernius       93j   5-10       22/ 8
 SL93065 Cortinarius traganus       93j  -1- 4       21/ 8
 SL93064 Cortinarius crassifolius   93i  30-33(34-37)18/ 8  sp.185 Cort. caninus
 SL93063 Agaricus brunnescens       93i  21-29       16/ 8
 SL93062 Lepiota cristata           93i  14-19       16/ 8
 SL93061 Russula queletii           93i   9-13       15/ 8
 SL93060 Lactarius deterrimus       93i   5- 8       15/ 8
 SL93059 Cortinarius bovinus        93i   0- 4       15/ 8      Cortinarius privignorum
 SL93058 Calocybe cerina            93h  26-37       14/ 8
 SL93057 Hygrophorus sp.184         93h  21-25       13/ 8  sp.184
 SL93056 Cortinarius purpurascens   93h  17-20       13/ 8
 SL93055 Cortinarius lividoochraceu.93h  14-16       12/ 8      Cortinarius elatior
 SL93054 Leucoagaricus cinerascens  93h   7-12       12/ 8
 SL93053 Lyophyllum leucophaeatum   93g  35-37,h0-6  11/ 8
 SL93052 Megacollybia platyphylla   93g  30-34       11/ 8
 SL93051 Spathularia flavida        93g  26-29       11/ 8
 SL93050 Laccaria proxima           93g  21-25       11/ 8
 SL93049 Leucopaxillus giganteus    93g  18-20        9/ 8
 SL93048 Agrocybe praecox           93g  13-17        8/ 8
 SL93047 Tricholoma virgatum        93g   9-12        8/ 8
 SL93046 Leucopaxillus rhodoleucus  93g  -1- 7        8/ 8      Fund 29/7 genfoto 8/8
 SL93045 Cortinarius rheubarbarinus 93f  32-36        6/ 8      Cortinarius damascenus
 SL93044 Otidea concinna            93f  22-31        6/ 8
 SL93043 Collybia dryophila         93f  16-21        6/ 8
 SL93042 Thelephora palmata         93f  13-15        5/ 8
 SL93041 Cyathus striatus           93f  10-12        5/ 8
 SL93040 Russula ochroleuca         93f   8- 9        4/ 8
 SL93039 Russula paludosa           93f   4- 7        4/ 8
 SL93038 Collybia ocior             93f  -1- 3        3/ 8
 SL93037 Russula aeruginea          93e  34-36        2/ 8
 SL93036 Laccaria proxima           93e  28-33        2/ 8
 SL93035 Clitocybe metachroa        93e  21-26        2/ 8
 SL93034 Leucoagaricus leucothites  93e  19-20        1/ 8
 SL93033 Macrolepiota excoriata     93e  16-18        1/ 8
 SL93032 Calocybe carnea            93e  12-15        1/ 8
 SL93031 Agaricus bernardii         93e   8-11        1/ 8
 SL93030 Agaricus semotus           93e   3- 6        1/ 8
 SL93029 Calocera cornea            93e   0- 2       30/ 7
 SL93028 Mycena galericulata        93d  36          29/ 7
 SL93027 Leucoagaricus bulbiger     93d  26-35       29/ 7
 SL93026 Psathyrella cotonea        93d  22-25       29/ 7
 SL93025 Russula aeruginea          93d  15-21       29/ 7
 SL93024 Rickenella swartzii        93d  12-14       29/ 7
 SL93023 Leucopaxillus rhodoleucus  93d   9-11       29/ 7      nyt foto 8/8
 SL93022 Russula amoenolens         93d   4- 8       26/ 7
 SL93021 Clitocybe gibba            93c  36, d0-3    26/ 7
 SL93020 Bovista nigrescens         93c  31-33       26/ 7
 SL93019 Paxillus involvolus        93c  30          26/ 7
 SL93018 Laccaria laccata           93c  25-29       24/ 7
 SL93017 Marasmius oreades          93c  21-22       24/ 7
 SL93016 Ramaria flavobrunnescens   93c  16-20       24/ 7
 SL93015 Tricholoma psammopus       93c  10-15       23/ 7
 SL93014 Polyporus varius           93c   7- 8       23/ 7
 SL93013 Mycena haemaetopus         93c  -1- 6       23/ 7
 SL93012 Agaricus arvensis          93b  32-33       22/ 7
 SL93011 Agaricus xanthoderma       93b  27-31,34-36 22/ 7
 SL93010 Pholiota lenta             93b  18-26       22/ 7
 SL93009 Laccaria amethystea        93b  14-17       20/ 7
 SL93008 Marasmius alliaceus        93b   7-12       19/ 7
 SL93007 Daedalea quercina          93b   3- 5       18/ 7
 SL93006 Amanita fulva              93b  -1- 2       18/ 7
 SL93005 Cantharellus cibarius      93a  34-35       16/ 7
 SL93004 Russula sp.183             93a  28-31       15/ 7  Sp.183 (Sp.188? er en fejl)
 SL93003 Russula risigallina        93a  24-27       11/ 7
 SL93002 Am›ber                     93a  20-22        2/ 6
 SL93001 Helvella acetabulum        93a  13-17        7/ 5
----1992-----

 SL92123 Serpula lacrimans          93a   0- 7       13/12-92
 SL92122 Mycena galericulata        92q  29-36        4/12
 SL92121 Mycena pseudocorticola     92q  24-28        3/12
 SL92120 Geastrum corronatum        92q  12-22       29/11
 SL92119 Stropharia semiglobata     92q   8-11       19/11
 SL92118 Marasmius prasiosmus       92q   1- 6       18/11
 SL92117 Calocera viscosa           92q  -1- 0       18/11
 SL92116 Clavaridelphus fistulosus  92p  30-37       18/11
 SL92115 Ascocoryne sarcoides       92p  21-29       18/11
 SL92114 Lepiota pseudofelina       92  ej foto      13/11
 SL92113 Hemimycena lactea          92p  17-20       13/11
 SL92112 Inocybe corydalina         92p  13-16        8/11
 SL92111 Baeospora myosura          92p   8-12        8/11
 SL92110 Geastrum triplex           92p   1- 7        6/11
 SL92109 Calocera cornea            92p  ej foto      5/11
 SL92108 Cortinarius casimiri       92o  34-36        4/11      Cort. subsertipes
 SL92107 Clitocybe vibecina         92o  31-33        4/11
 SL92106 Dermoloma atrocinereum     92o  24-30       30/10
 SL92105 Lepista nuda               92o  22-23       30/10
 SL92104 Clitocybe cerussata        92o  17-21       30/10
 SL92103 Agaricus arvensis          92o  11-16       29/10
 SL92102 Clitocybe nebularis        92o   7-10       21/10      Lepista nebularis
 SL92101 Tricholoma fracticum       92o   0- 6       21/10
 SL92100 Paxillus involutus         92n  31-36       21/10
 SL92099 Boletus badius             92n  25-30       21/10
 SL92098 Galerina unicolor          92n  17-23       17/10
 SL92097 Russula xerampelina        92n  13-16        2/10
 SL92096 Onygena corvina            92n   9-12        1/ 9      fotograferet 29/9
 SL92095 Armillaria mellea          92n   6- 8       28/ 9
 SL92094 Russula acrifolia          92n  -1- 4       28/ 9
 SL92093 Collybia disorta           92m  32-36       28/ 9
 SL92092 Gomphidius glutinosus      92m  30-31       28/ 9
 SL92091 Hebeloma leucosarx         92m  23-29       27/ 9
 SL92090 Leocarpus fragilis         92m  17-22       27/ 9
 SL92089 Russula ochroleuca         92m  14-16       27/ 9
 SL92088 Lycoperdon pyriforme       92m  10-13       26/ 9
 SL92087 Scleroderma aerolatum      92m   5- 9       26/ 9
 SL92086 Armillaria ceptistipes     92m   0- 4       26/ 9
 SL92085 Ramaria stricta            92l  36-37       26/ 9
 SL92084 Limacella guttata      92l  29-35       26/ 9
 SL92083 Lepiota cristata           92l  26-28       21/ 9
 SL92082 Russula fellea             92l  21-24       21/ 9
 SL92081 Mycena aurea               92l  14-20       20/ 9
 SL92080 Clitocybe geotropa         92l  10-12       20/ 9
 SL92079 Amanita panterina          92l   6- 9       20/ 9
 SL92078 mixed coll.                92kl             19/ 9
 SL92077 Lepiota pseudofelina       92k  29-34       17/ 9  sp.182
 SL92076 Psathyrella multipedata    92k  24-28       17/ 9
 SL92075 Humaria hemisphaerica      92k  15-23       17/ 9
 SL92074 Clitocybe phaeophthalma    92k   7-14       17/ 9
 SL92073 Chroogomphus rutilis       92k   0- 6       17/ 9
 SL92072 Hygrophorus discoxanthus   92j  35-36       14/ 9
 SL92071 Pholiota alnicola          92j  31-33       13/ 9
 SL92070 Armillaria borealis        92j  24-30       13/ 9
 SL92069 Psathyrella sarcocephale   92j  21-23       13/ 9
 SL92068 Cortinarius triumphans     92j  17-20       13/ 9      Cortinarius humicola
 SL92067 Amanita virosa             92j  12-16       12/ 9
 SL92066 Leucoagaricus nympharum    92j   7-11       12/ 9      Macrolepiota puellaris
 SL92065 Volvariella hypopithys     92j   3- 6       12/ 9
 SL92064 Lepiota aspera             92i  35-36,j-1-2 12/ 9
 SL92063 Cortinarius duracinus      92i  23-33       11/ 9      Cortinarius saturatus
 SL92062 Otidea alutacea            92i  16-22       11/ 9
 SL92061 Russula atrorubens         92i  10-15       11/ 9
 SL92060 Boletus pinophilus         92i   3- 9       11/ 9
 SL92059 Hypholoma radicosum        92i  -1- 2       10/ 9
 SL92058 Leucoagaricus nympharum    92h  36           9/ 9      Macrolepiota puellaris
 SL92057 Geastrum melanocephalum    92h  26-35        7/ 9
 SL92056 Rhizina undulata           92h  14-25        6/ 9
 SL92055 Tephrocybe ambusta         92h   6-12        6/ 9
 SL92054 Hebeloma sinapizans        92h   0- 5        6/ 9
 SL92053 Russula nigricans          92g  35-37        6/ 9
 SL92052 Russula mairei             92g  34           6/ 9
 SL92051 Phaeolepiota aurea         92g  26-33        6/ 9
 SL92050 Cortinarius alboviolaceus  92g  22-24        5/ 9
 SL92049 Cortinarius anomalus       92g  19-21        5/ 9
 SL92048 Hygrocybe persistens       92g  15-18        5/ 9
 SL92047 Tricholoma fulvum          92g  11-14        4/ 9
 SL92046 Russula versicolor         92g   6- 9        4/ 9
 SL92045 Clitocybe dealbata         92g   1- 5        4/ 9
 SL92044 Lepista nuda               92f  28-36        4/ 9      Lepista sordida
 SL92043 Boletus subtomentosus      92f  25-27        2/ 9
 SL92042 Russula fragilis           92f  22-24        2/ 9
 SL92041 Boletus rubellus           92f  17-21        2/ 9
 SL92040 Xeromphalina campanella    92f  11-15        1/ 9
 SL92039 Agaricus langei            92f   5-10       31/ 8
 SL92038 Russula curtipes           92f  -1- 4       31/ 8
 SL92037 Russula subfoetens         92e  32-36       30/ 8
 SL92036 Russula grisea             92e  28-31       30/ 8
 SL92035 Russula ionoclora          92e  22-26       30/ 8
 SL92034 Leccinum quercinum         92e  16,20       30/ 8
 SL92033 Tricholoma flavovirens     92e   8-11       30/ 8
 SL92032 Russula puellaris          92e   4- 5       30/ 8
 SL92031 Stropharia percevalii      92e  -1- 3       30/ 8
 SL92030 Russula brunneoviolacea    92d  30-36       29/ 8
 SL92029 Cortinarius triformis      92d  25-29       29/ 8      Cortinarius damascenus
 SL92028 Coprinus niveus            92d  20-24       26/ 8
 SL92027 Myoenastrum corium         92d  10-19       26/ 8
 SL92026 Chlorophyllum brunneum     92d   6- 9       25/ 8      Macrol. rhacodes v.hort.
 SL92025 Coprinus micaceus          92d   0- 5       24/ 8      fund ej noteret
 SL92024 Entoloma rhodopolium       92c  35-36       22/ 8
 SL92023 Peziza vesiculosa          92c  28-33       24/ 5
 SL92022 Peziza cerea               92c  24-27       23/ 5
 SL92021 Anthracobia melaloma       92c  21-23       15/ 5
 SL92020 Entoloma clypeatum         92c  18-20        9/ 5
 SL92019 Morchella semilibera       92c  12-17        8/ 5      Mitrophora semilibra
 SL92018 Coprinus micaceus          92c   7-11        8/ 5      Coprinus truncorum
 SL92017 Arachnopeziza aurelia      92c   1- 6        6/ 5
 SL92016 Pseudoplectanina nigrella  92b  31-36        6/ 5
 SL92015 Encoelia fascicularis      92b  29-30       27/ 3
 SL92014 Hypocreopsis lichenoides   92b  26-28       27/ 3
 SL92013 Geopyxis carbonaria        92b  22-25       27/ 3
 SL92012 Plicaria leiocarpa         92b  19-21       27/ 3
 SL92011 Trichophaea hemisphaerioid.92b  16-18       27/ 3
 SL92010 Clitocybe fragrans         92b  10-13        4/ 3
 SL92009 Nectria episphaeria        92b   5-(8)       2/ 3
 SL92008 Ciboria caucus             92b   2- 4        1/ 3
 SL92007 Phaeohelotium sp.181       92a  34-36       25/ 2  sp.181
 SL92006 Fomitopsis pinicola        92a  28-32       24/ 2
 SL92005 Phellinus robustus         92a  21-26       22/ 2
 SL92004 Exidia pithya              92a  17-20       22/ 2
 SL92003 Skeletocutis amorpha       92a  13-16       22/ 2
 SL92002 Sarcoscypha coccina        92a   8-12       22/ 2
 SL92001 Tubaria sp.180             92a   0- 7        5/ 1  sp.180
----1991-----

 SL91144 Clitocybe amarescens       91t  32-36       27/12      Clitocybe nitrophila
 SL91143 Melanogaster ambiguus      91t  30-31        5/12
 SL91142 Pseudoclitocybe expallens  91t  26-29        4/12
 SL91141 Stropharia semiglobata     91t  23-25        4/12
 SL91140 Mycena pseudopicta         91t  17-22        1/12
 SL91139 Stropharia semiglobata     91t  12-16        1/12
 SL91138 Geastrum triplex           91t   4-11       26/11
 SL91137 perichaena corticalis      91t   2- 3       24/11
 SL91136 Trichia decipiens          91s  33-36,t0-1  16/11
 SL91135 Galerina stylifera         91s  30-32       15/11
 SL91134 Clitocybe metachroa        91s  26-29       15/11
 SL91133 Clitocybe phaeophthalma    91s  21-24       12/11
 SL91132 Cortinarius cinnamomeus    91s  17-20       12/11
 SL91131 Entoloma rhodopolium       91s  16           6/11
 SL91130 Psilocybe luteonitens      91s   8-13        6/11
 SL91129 Clitocybe sp.179           91s   4- 7        6/11  sp.179
 SL91128 Cortinarius semisanguineus 91s   0- 2        5/11
 SL91127 Cortinarius bataillei      91r  32-37        5/11
 SL91126 Clitocybe ditopus          91r  28-31        5/11
 SL91125 Polyporus badius           91r  21-27        4/11
 SL91124 Galerina heterocystis      91r  17-20        4/11
 SL91123 Lepista nuda               91r  15-16        4/11
 SL91122 Cortinarius umbrinolens    91r  10-14        4/11
 SL91121 Cortinarius acutus         91r   6- 9        4/11
 SL91120 Cortinarius biformis       91r   0- 5        4/11
 SL91119 Armillaria cepistipes      91q  36          30/10
 SL91118 Mycena galopus             91q  28-33       30/10
 SL91117 Ramaria apiculata          91q  18-27       30/10
 SL91116 Psathyrella piluliformis   91q  13-17       29/10
 SL91115 Hydnum repandum            91q  10-12       29/10
 SL91114 Laccaria sp.178            91q   7- 9       28/10  sp.178
 SL91113 Mycena septentrionalis     91q   4- 6       28/10
 SL91112 Armillaria ostoyae         91q   2- 3       28/10
 SL91111 Galerina paludosa          91p  27-36       27/10      Galerina marginata
 SL91110 Cortinarius biformis       91p  22-26       27/10
 SL91109 Lyophyllum formosum        91p  16-20       27/10
 SL91108 Typhula spatula            91p   9-11       26/10
 SL91107 Rutstroemia firma          91p   4-7,12-15  26/10
 SL91106 Lepista flaccida           91p  -1- 3       26/10      Lepista inversa
 SL91105 Galerina mniophila         91o  33-37       24/10
 SL91104 Cortinarius croceus        91o  27-32       24/10
 SL91103 Ramaria eumorpha           91o  22-26       24/10
 SL91102 Psilocybe semilanceata     91o  13-20       24/10
 SL91101 Lepiota ventriosospora     91o   9-12       19/10
 SL91100 Clitocybe agrestis         91o   3- 8       19/10
 SL91099 Mycena metata              91n  33-36,o0-1  19/10
 SL91098 Cortinarius flexipes       91n  28-32       19/10      Cortinarius paleaceus
 SL91097 Cortinarius lucorum        91n  20-27       18/10
 SL91096 Tricholoma ustale          91n  12-18       18/10
 SL91095 Crepidotus mollis          91n   8-11       18/10
 SL91094 Scleroderma citrinum       91n   6- 7       18/10
 SL91093 Cortinarius infractus      91n   0- 5       18/10
 SL91092 Stropharia cyanea          91m  34-36       18/10
 SL91091 Clitocybe nebularis        91m  32-33       18/10      Lepista nebularis
 SL91090 Lepista nuda               91m  30-31       18/10
 SL91089 Lepiota castanea           91m  24-29       17/10
 SL91088 Melanophyllum haematosperm.91m  18-22       17/10
 SL91087 Mycena rosea               91m  13-15       17/10
 SL91086 Mycena sanguinolenta       91m  10          17/10
 SL91085 Cystoderma carcharias      91m   4- 7       17/10
 SL91084 Lepiota clypeolaria        91l  35, m0-3    17/10
 SL91083 Mycena crocata             91l  32-34       17/10
 SL91082 Agaricus arvensis          91l  27-31       17/10
 SL91081 Amanita phalloides         91l  16-24       15/10
 SL91080 Collybia filamentosa       91l  12-15       15/10
 SL91079 Lycoperdon ericaeum        91l  10-11       15/10
 SL91078 Hygrocybe redii            91l   1- 7       15/10
 SL91077 Agaricus comtulus          91k  32-36       15/10
 SL91076 Crepidotus inhonestus      91k  26-30       15/10
 SL91075 Inocybe hystrix            91k  20-25       14/10
 SL91074 Clitopilus prunulus        91k  17-19       14/10
 SL91073 Physarum nutans            91k  13-16       13/10
 SL91072 Arrhenia acerosa           91k   6-12       13/10
 SL91071 Mycena crocata             91k   0- 5       13/10
 SL91070 Psathyrella fulvescens     91j  34-36       13/10
 SL91069 Clitocybe alexandri        91j  28-33       13/10
 SL91068 Agaricus sylvicola         91j  16-22       12/10
 SL91067 Suillus grevillei          91j  11-13,23-27 12/10
 SL91066 Cystoderma carcharias      91j   5-10       11/10
 SL91065 Pholiota gummosa           91j   0- 4       11/10
 SL91064 Agaricus cuprobrunneus     91i  32-37       11/10
 SL91063 Hebeloma mesophaeum        91i  26-30       10/10
 SL91062 Calyptella capula          91i  22-25       10/10
 SL91061 Agaricus purpurellus       91i  16-21       10/10
 SL91060 Mycena pura                91i   9-15       10/10
 SL91059 Inocybe cincinnata         91i   3- 8       10/10
 SL91058 Agaricus arvensis          91i   0- 2       10/10
 SL91057 Macrolepiota excoriata     91h  32-37        9/10
 SL91056 Stemonites fusca           91h  28-31        8/10
 SL91055 Bovista nigrescens         91h  23-26        8/10
 SL91054 Russula virescens          91h  20           8/10
 SL91053 Pluteus phlebophorus       91h  11-16        8/10
 SL91052 Clitocybe phaeophthalma    91h   6-10        7/10
 SL91051 Macrolepiota excoriata     91h   2- 5        7/10      Macrolepiota mastoidea
 SL91050 Boletus parasiticus        91h  -1- 1        6/10
 SL91049 Calvatica utriformis       91g  32-36        6/10
 SL91048 Naucoria scoletina         91g (30)31        6/10
 SL91047 Pseudobaeospora sericifera 91g  24-29        5/10
 SL91046 Collybia confluens         91g  17-23        5/10
 SL91045 Psathyrella sp.177         91g  12-16        4/10  sp.177 Lacrymaria
 SL91044 Rhodocybe gemina           91g   5-11        4/10
 SL91043 Psathyrella prona          91g   0- 4        4/10
 SL91042 Tricholoma stiparophyllum  91f  34-36        3/10
 SL91041 Mycena galericulata        91f  27-32        3/10
 SL91040 Coprinus atramentarius     91f  25-26        2/10
 SL91039 Lactarius serifluus        91f  20-22        2/10
 SL91038 Inocybe flucculosa         91f  12-18        2/10
 SL91037 Clavaridelphus junceus     91f   7-11        2/10
 SL91036 Mensularia radiata         91f   3- 6        1/10
 SL91035 Crepidotus inhonestus      91e   32-36      31/ 8
 SL91034 Tylopilus felleus          91e  28-31       19/ 8
 SL91033 Agaricus brunnescens       91e  21-24       25/ 7      Agaricus vaporatus
 SL91032 Trichia decipiens          91e  14(13-20)    2/ 7
 SL91031 Gerronema prescotii        91e   6-10       30/ 6
 SL91030 Tephrocybe paludosa        91e   2- 4       30/ 6
 SL91029 Cudoniella clavus          91d  31-37       30/ 6
 SL91028 Mycena leptocephala        91d  25-29       30/ 6
 SL91027 Reticularia sp.176         91d  21-24       28/ 6  sp.176
 SL91026 Helvella lacunosa          91d  11-20       24/ 6
 SL91025 Lycogala epidendrum        91d   6-10       20/ 6
 SL91024 Mycena polygramma          91d   1- 4       20/ 6
 SL91023 Tremella globospora        91c  25-36       20/ 6
 SL91022 Lachnellula calyciformis   91c  21-24       17/ 6
 SL91021 Ceratiomyxa fruticulosa    91c  18-20       15/ 6
 SL91020 Hydropus subalpinus        91c  12-14       15/ 6
 SL91019 Agaricus brunnescens       91c   9-11       14/ 6
 SL91018 Daedaleopsis confragosa    91c   5- 7        8/ 6
 SL91017 Xylaria polymorpha         91c   1- 4        7/ 6
 SL91016 Aleurodiscus amorphus      91b  29-34        4/ 6
 SL91015 Hypoxylon multiforme       91b  24-27       12/ 5
 SL91014 Reticularia lycoperdon     91b  18-22       12/ 5
 SL91013 Lachnum virgineum          91b  15-17       11/ 5
 SL91012 Coprinus domesticus        91b  12-14       10/ 5
 SL91011 Gymnosporangium clavariifo.91b   8-11        5/ 5
 SL91010 Scleroderma citrinum       91b   3- 7        5/ 5
 SL91009 Polyporus brumalis         91b   0- 2       23/ 4  sp.174
 SL91008 Strobilurus stephanocystis 91a  26-36       21/ 4
 SL91007 Dumontinia tuberosa        91a  20-24       16/ 4
 SL91006 Hymenochaele tabacina      91a  13-19       10/ 4
 SL91005 Caloscypha fulgens         91a   6-12        6/ 4
 SL91004 Panaeolus semiovatus       91a  -1- 4       28/ 3
 SL91003 Phyllophora ribis          90l  32-37       28/3-91
 SL91002 Mollisia cinera            90l  28-31       16/3-91
 SL91001 Dacrymyces stillatus       90l  21-26       14/3-91
----1990-----

 SL90084 Agaricus campester         90l   4-10       17/11
 SL90083 Psathyrella piluliformis   90l   0- 3       31/10
 SL90082 Clavulina rugosa           90k  34-37       31/10
 SL90081 Russula laccata            90k  29-32       28/10      Russula norvegica
 SL90080 Cortinarius croceus        90k  22-28       28/10
 SL90079 Tricholoma saponaceum      90k  19-21       26/10
 SL90078 Asterophora lycoperdoides  90k  15-16       26/10
 SL90077 Gymnopilus flavus          90k  10-14       20/10
 SL90076 Russula sororia            90k   7- 9       20/10
 SL90075 Panellus stipticus         90k   1- 6       20/10
 SL90074 Lepista luscina            90j  32-37       18/10
 SL90073 Agaricus sylvicola         90j  26-30       18/10
 SL90072 Clitocybe inornata         90j  20-25       18/10
 SL90071 Hygrocybe virginea         90j  17-19       18/10
 SL90070 Lepista nuda               90j  13-14       17/10      baljeprøve
 SL90069 Hypholoma lateritium       90j   8-12       17/10
 SL90068 Pseudoclitocybe cyathiform.90j   1- 7       17/10
 SL90067 Hygrophorus penarius       90i  34-36       17/10
 SL90066 Lepista nuda               90i  30-33,j13-  17/10
 SL90065 Tubaria furfuracea         90i  27-29       15/10
 SL90064 Tarzetta catinus           90i  24-26       15/10
 SL90063 Hygrocybe pratensis        90i  20-22       14/10
 SL90062 Entoloma rhodopolium       90i  15-19       14/10
 SL90061 Collybia filamentosa       90i  13-14       14/10
 SL90060 Russula viscida            90i   8-10       13/10
 SL90059 Cortinarius diasemospermus 90i   5- 7       13/10  sp.173 Corti. iliopodius
 SL90058 Cortinarius lividoochraceu.90i  -1- 4       13/10
 SL90057 Entoloma transvenosum      90h  34-36       10/10
 SL90056 Sarcomyxa serotina         90h  33          10/10
 SL90055 Cantharellus tubaeformis   90h  29-32       10/10
 SL90054 Hygrophorus eburneus       90h  26-28       10/10
 SL90053 Cortinarius sanguineus     90h  22-25       10/10      Cort. sanguinensis
 SL90052 Amanita panterina          90h  17-21        8/10
 SL90051 Russula purpurata          90h  11-16        8/10
 SL90050 Otidea onotica             90h   8-10        7/10
 SL90049 Trichia varia              90h   5- 7        3/10
 SL90048 Trichia decipiens          90h   0- 4        3/10
 SL90047 Pholiota alnicola          90g  36-37        3/10
 SL90046 Fistulina hepatica         90g  28-32        3/10
 SL90045 Clavulina cristata         90g  24-27        3/10
 SL90044 Pluteus romellii           90g  20-22        3/10
 SL90043 Leccinum albostipiatium    90g  15-19        3/10
 SL90042 Cortinarius acetosus      90g  11-14        3/10 rigens
 SL90041 Cortinarius cinnabarinus   90g   4- 9        3/10
 SL90040 Lactarius pallidus         90f  34-37        1/10
 SL90039 Cortinarius anserinus      90f  27-32        1/10      Cortinarius amoenolens
 SL90038 Cort. oleo mix anserinus   90f  24-26        1/10
 SL90037 Cortinarius olearioides    90f  21-23        1/10
 SL90036 Russula nauseosa           90f  17-20       30/ 9
 SL90035 Russula delica             90f  11-16       30/ 9
 SL90034 Boletus edulis             90f   7- 8       29/ 9
 SL90033 Cortinarius aprinus      90f   3- 6       27/ 9      Cortinarius alboviolaceus
 SL90032 Cortinarius olearioides    90e  34-36,f21-  27/ 9  sp.172 Corti. splendens
 SL90031 Calocera viscosa           90e  33          26/ 9
 SL90030 Cortinarius hemitrichus    90e  28-32       26/ 9
 SL90029 Tricholoma terreum         90e  23-27       26/ 9
 SL90028 Russula cessans            90e  19-21       26/ 9
 SL90027 Lepiota echinacea          90e  13-18       23/ 9      Lepiota langei
 SL90026 Russula puellaris          90e  10-11       22/ 9
 SL90025 Conocybe subovalis         90e   5- 9       22/ 9
 SL90024 Hebeloma crustuliniforme   90e   3- 4       22/ 9
 SL90023 Hebeloma sacchariolens     90e   0- 2       21/ 9
 SL90022 Coprinus micaceus          90d  32-36       21/ 9
 SL90021 Crepidotus mollis          90d  29-31       21/ 9
 SL90020 Inocybe hirtella           90d  24-27       18/ 9
 SL90019 Psathyrella micorrhiza     90d  20-23       16/ 9
 SL90018 Lepiota subalba            90d  17-19       16/ 9
 SL90017 Macrolepiota procera       90d  13-16       16/ 9
 SL90016 Tubifera ferruginosa       90d   5-12       15/ 9
 SL90015 Psathyrella prona          90d   0- 4        5/ 9
 SL90014 Auriscalpum vulgare        90c  34-37       27/ 8
 SL90013 Clitocybe costata          90c  31-33       27/ 8
 SL90012 Helvella macropus          90c  13-20       10/ 7
 SL90011 Phaeomarasmius ecinaceus   90b  28-36        2/ 7
 SL90010 Leccinum sp.171            90b  22-27        2/ 7  Sp.171
 SL90009 Russula undulata           90b  19-21       21/ 6
 SL90008 Agrocybe paludosa          90b  12-16        4/ 6
 SL90007 Chlorociboria aeruginascen.90b   9-11        2/ 6  Sp.170
 SL90006 Scutellina scutellata      90b   1-3         2/ 6         foto ubrugeligt
 SL90005 Myxomecet sp.168           90a  30-36       26/ 5  Sp.168 foto ubrugeligt
 SL90004 Myxomycet                  90a  26-29       26/ 5         foto ubrugeligt
 SL90003 Inocybe sp.167             90a  25          26/ 5  Sp.167
 SL90002 Hydnotrya michaelis        90a  15-24       21/ 5      Hydnotrya ploettneriana
 SL90001 Pholiotina aporus          90a  13-14       19/ 5
----1989-----

 SL89060 Schizopora paradoxa        90a   1- 5        3/11  sp.166
 SL89059 Pholiota carbonaria        89e  34-37       29/10
 SL89058 Lepista nuda               89e  29-33       29/10      Lepista sordida
 SL89057 Hypholoma marginatum       89e  25-28       28/10      Hypholoma dispersum
 SL89056 Psathyrella corrugis       89e  24          27/10
 SL89055 Leptopodia atra            89e  20-23       25/10      Helvella atra
 SL89054 Pseudoclitocybe cyathiform.89e  18-19       25/10
 SL89053 Helvella lacunosa          89e  14-17       22/10
 SL89052 Psathyrella spadiceogrisea 89e  10-13       22/10
 SL89051 Mycena epipterygia         89e   7- 9       22/10
 SL89050 Phlebia tremellosus        89e   4- 6       19/10      Merulius tremellosus
 SL89049 Leccinum variicolor        89e   0- 3       19/10
 SL89048 Psathyrella atrolaminata   89d  35-37       14/10
 SL89047 Psathyrella corrugis       89d  31-34       14/10      Psathyrella gracilis
 SL89046 Coprinus auricomatus       89d  27-30       14/10
 SL89045 Leccinum scabrum           89d  23-26        7/10
 SL89044 Stropharia hornemanii      89d  19-21        4/10
 SL89043 Scleroderma citrinum       89d  14-18        2/10
 SL89042 Gymnopilus spectabilis     89d  11-13        2/10
 SL89041 Psathyrella artemisiae     89d   8-10        1/10
 SL89040 Russula atrorubens         89d   5- 7       23/ 9
 SL89039 Mycena megaspora           89d   1- 3       22/ 9
 SL89038 Lactarius glyciosmus       89c  33-37       21/ 9
 SL89037 Hygrocybe conica           89c  29-30       17/ 9
 SL89036 Melanoleuca grammopodia    89c  27-28       16/ 9
 SL89035 Russula aeruginea          89  ej foto      16/ 9
 SL89034 Inocybe muricellata        89c  22-26       13/ 9
 SL89033 Tubaria furfuracea         89c  16-21       13/ 9
 SL89032 Psilocybe semilanceata     89   ej foto     11/ 9
 SL89031 Pycnoporus cinnabarinus    89c  15(11-14)   10/ 9
 SL89030 Psathyrella olympiana      89c   7- 9        9/ 9
 SL89029 Agaricus campester         89c   4- 6        4/ 9      Agaricus campestris
 SL89028 Paxillus panuoides         89c   1- 3       25/ 8  Sp.164+sp.165 (fejl)
 SL89027 Boletus edulis             89b  32-36       22/ 8
 SL89026 Galerina paludosa          89b  25-29       22/ 8
 SL89025 Hebeloma gigaspermum       89b  23-24       21/ 8
 SL89024 Tubaria conspersa          89b  20-22       21/ 8
 SL89023 Hebeloma pusillum          89b  15-19       19/ 8
 SL89022 Amanita panterina          89b  10-14       16/ 8  sp.163
 SL89021 Phaeolus schweinitzii      89b   5- 9       15/ 8
 SL89020 Sparassis crispa           89b   2- 4       15/ 8
 SL89019 Agaricus bitorquis         89b   0- 1       15/ 8
 SL89018 Psilocybe semilanceata     89a  32          12/ 8
 SL89017 Gymnopilus penetrans       89a  28-31       12/ 8
 SL89016 Suillus grevillei          89a  23-27       12/ 8
 SL89015 Collybia dryophila         89a  20-22       12/ 8
 SL89014 Russula curtipes           89a  17-19       10/ 8
 SL89013 Bjerkandera adusta         89a  14-15        6/ 8
 SL89012 Galerina paludosa          89   ej foto     18/ 6
 SL89011 Lentinus edodes            89a  10-13       30/ 4
 SL89010 Phellinus tuberculosa      89a   4- 6       23/ 4      Phellinus pomaceus
 SL89009 Entoloma hirtipes          89a   1- 3       13/ 4
 SL89008 Gyromitra esculenta        88l  35-37        2/4-89
 SL89007 Trametes pubescens         88l  31-33        4/4-89
 SL89006 Panaeolus obliquoporus     88l  29-30        1/4-89    Panaeolus ater
 SL89005 Gyromitra esculenta        88l  24-27       27/3-89
 SL89004 Grandinia granulosa        88l  21-22       12/3-89
 SL89003 Hypholoma lateritium       88l  19-20       12/3-89 Hypholoma epixanthum
 SL89002 Xylaria hypoxylon          88l  16-18        7/1-89
 SL89001 Panellus stipticus         88l  14-15        7/1-89
----1988-----

 SL88087 Polyporus brumalis         88l   8-12       29/10
 SL88086 Collybia cirrhata          88l   3- 7       29/10
 SL88085 Cortinarius cylindripes    88l  -1- 2       28/10      Cort. collinitus
 SL88084 Hydnellum concrescens      88k  36-37       24/10
 SL88083 Tricholoma pessundatum     88k  29-35       24/10
 SL88082 Entoloma sericeum          88k  24-27       24/10
 SL88081 Russula rubrocarminea      88k  19-23       24/10
 SL88080 Hypholoma laeticolor       88k  17-18       24/10
 SL88079 Cortinarius uliginosus     88k  13-16       24/10
 SL88078 Psathyrella spadiceogrisea 88k   9-12       23/10
 SL88077 Chalciporus piperatus      88k   6- 8       21/10
 SL88076 Thelephora terrestis       88k   3- 5       21/10
 SL88075 Psathyrella artemisiae     88k   0- 2       20/10
 SL88074 Coprinus micaceus          88j  34-36       18/10
 SL88073 Ascocoryne cylichnium      88j  32-33       18/10
 SL88072 Chondostereum purpureum    88j  29-31       18/10
 SL88071 Psathyrella cotonea        88j  26-28       18/10
 SL88070 Bulgaria inquinans         88j  23-25       18/10
 SL88069 Russula cessans            88j  20-22       14/10
 SL88068 Hebeloma theobrominum      88j  18-19       14/10      Hebeloma truncatum
 SL88067 Omphalina pyxidata         88j  14-15(17)    7/10
 SL88066 Hypholoma laeticolor       88j  10-12        6/10
 SL88065 Clavaria argillacea        88j   6- 9        5/10
 SL88064 Melanoleuca grammopodia    88j   2- 5        5/10
 SL88063 Francia alnii              88i  30-36        4/10  Sp.163
 SL88062 Cortinarius uliginosus     88i  25-29        2/10  Sp.162
 SL88061 Aleuria aurantica          88i  22-24        2/10
 SL88060 Agrocybe praecox           88i  16-21        1/10
 SL88059 Cortinarius hinnuleus      88i  12-15        1/10
 SL88058 Clitocybe phyllophila      88i  (6-8)9-11    1/10
 SL88057 Clavaria argillacea        88i   1- 5       27/ 9
 SL88056 Humaria hemisphaerica      88h  32-35       27/ 9  sp.161
 SL88055 Lactarius delicosus        88h  29-32       25/ 9
 SL88054 Agaricus sp.nov.160        88h  24-28       25/ 9  Sp.160 sp.nov?
 SL88053 Lactarius vietus           88h  16-22       18/ 9
 SL88052 Amanita citrina            88h  13-15       17/ 9
 SL88051 Agaricus silvaticus        88h   6-12       17/ 9
 SL88050 Russula emetica            88h  -1- 5       14/ 9
 SL88049 Crepidotus autochthonus    88g  36-37       14/ 9
 SL88048 Gomphidius glutinosus      88g  31-35       14/ 9
 SL88047 Lactarius rufus            88g  29-30       13/ 9
 SL88046 Lactarius pubescens        88g  25-28       12/ 9
 SL88045 Fuligo septica             88g (22)24       12/ 9
 SL88044 Lactarius nectator         88g  16-19        8/ 9
 SL88043 Lactarius blennius         88g  12-15        8/ 9
 SL88042 Lactarius thejogalus       88g   7-11        8/ 9      Lactarius theiogalus
 SL88041 Russula foetens            88g   4- 6        8/ 9
 SL88040 Crepidotus variabilis      88g   0- 3        8/ 9
 SL88039 Agaricus macrocarpus       88f  33-37        7/ 9
 SL88038 Cortinarius hinnuleus      88f  29-32        7/ 9
 SL88037 Russula romellii           88f  25-28        5/ 9
 SL88036 Ganoderma lucidum          88f  21           5/ 9
 SL88035 Russula fragilis           88f  17-20        1/ 9      Russula pumila
 SL88034 Russula betularum          88f  12-16        1/ 9
 SL88033 Lactarius sp.150           88  ej foto       1/ 9
 SL88032 Hygrophorus chrysodon      88f   5-11       29/ 8
 SL88031 Russula violetipes         88f  -1- 4       29/ 8
 SL88030 Clitocybe gibba            88e  31-37       27/ 8
 SL88029 Lactarius camphoratus      88e  27-30       27/ 8
 SL88028 Russula cyanoxantha        88e  25-26       27/ 8
 SL88027 Russula densifolia         88e  22-23       27/ 8
 SL88026 Russula ionochlora         88e  14-21       27/ 8
 SL88025 Boletus subtomentosus      88e  13          24/ 8
 SL88024 Cortinarius porphyropus    88e   8-12       24/ 8
 SL88023 Lactarius volemus          88e   5- 7       23/ 8
 SL88022 Russula subrubens          88e   0- 4       22/ 8
 SL88021 Ganoderma lipsiense        88d  34-37       10/ 8      Ganoderma applanatum
 SL88020 Inocybe napipes            88d  29-33       10/ 8
 SL88019 Inocybe bresadolae         88d  25-28        7/ 8
 SL88018 Russula undulata           88d  20-24        7/ 8
 SL88017 Lactarius helvus           88d  15-19        1/ 8
 SL88016 Inocybe stellatospora      88d   9-13        1/ 8
 SL88015 Russula aeruginea          88d   1- 7       30/ 7
 SL88014 Russula vesca              88c  32-36, d 0  21/ 7
 SL88013 Cantharellus cibarius      88c  29-30       15/ 7     Cantharellus pallens
 SL88012 Psathyrella marcescibilis  88c  26-28       12/ 7
 SL88011 Conocybe lactea            88c  23-25       12/ 7
 SL88010 Rhodocybe popinalis        88c  19-22       10/ 7      Rhodocybe mondula
 SL88009 Inocybe napipes            88c  15-18       10/ 7
 SL88008 Gyromitra esculenta        88c   1- 4       14/ 5
 SL88007 Pithya vulgaris            88b  11-15       14/ 3
 SL88006 Cheilymenia theleboloides  88b   8-10        9/ 3
 SL88005 Sarcoscypha coccina        88b   2- 4        4/ 3
 SL88004 Panellus stipticus         88a  45-53       15/ 2
 SL88003 Psilocybe cubensis C1      88a  39-43       12/ 2
 SL88002 Trametes versicolor        88a  33-38       19/ 1
 SL88001 Pleurotus osteratus        88a  86-87,b35-6 12/ 1      Fra champignonlaboratoriet
----1987-----

 SL87279 Tubaria furfuracea         87xg 36-37       26/12
 SL87278 Inocybe geophylla          87xg 31-34       24/11
 SL87277 Rhodocybe sp.159           87xg 29-30       23/11  sp.159
 SL87276 Entoloma cetratum          87xg 26-28       23/11
 SL87275 Panellus mitis             87xg 23-25       20/11
 SL87274 Rhodocybe sp.158           87xg 20-22       20/11  sp.158
 SL87273 Tubaria furfuracea         87xg 16-19       17/11
 SL87272 Crepidotus variabilis      87xg 13-15       17/11
 SL87271 Clitocybe agrestis         87xg 10-12       17/11
 SL87270 Sarcomyxa serotina         87xg  9          10/11
 SL87269 Cheilymenia theleboloides  87xg  6- 7        4/11
 SL87268 Mycena viscosa(?)          87xg  3- 5        4/11
 SL87267 Tubaria furfuracea         87xg  0- 2        3/11
 SL87266 Helvella crispa            87xf 32-37        3/11
 SL87265 Russula nauseosa           87xf 29-31        1/11
 SL87264 Inocybe napipes            87xf 24-28        1/11
 SL87263 Gloephyllum sepiareum      87xf 21-23        1/11
 SL87262 Omphaliaster asterosporus  87   ej foto     31/10-1987
 SL87261 Cortinarius brunneus       87xf 17-20       31/10  sp.157
 SL87260 Agaricus silvaticus        87xf 12-15       31/10
 SL87259 Clitocybe ditopus          87xf  8-11       30/10      Clitocybe ditopa
 SL87258 Tricholoma auratum         87xf  4- 6       30/10      Tricholoma flavovirens
 SL87257 Cortinarius tortuosus      87xf  2          28/10
 SL87256 Clitocybe metachroa        87xe 33-37       28/10
 SL87255 Clitocybe phaeophthalma    87xe 29-32       28/10
 SL87254 Cortinarius paleiferus     87xe 25(24-27)   24/10  Sp.156
 SL87253 Ascocoryne sarcoides       87xe 22-23       24/10
 SL87252 Armillaria ostoyae         87xe 21          24/10      Armillaria obscura
 SL87251 Tubaria furfuracea         87xe 17-19       22/10
 SL87250 Psathyrella spadiceogrisea 87xe 12-15       22/10  Sp.155
 SL87249 Tephrocybe rancida         87xe (8-9)10-11  22/10      Lyophyllum rancidum
 SL87248 Cortinarius alnetorum      87xe  3- 5       21/10      Cortinarius sertipes
 SL87247 Cortinarius semisanguineus 87xd 36-37,e0-2  21/10
 SL87246 Rhodocybe sp.154           87xd 34-35       19/10  Sp.154
 SL87245 Psathyrella conopilus      87xd 31+33       19/10
 SL87244 Tricholoma laescivum       87xd 29-30       19/10
 SL87243 Rhodocybe sp.154           87xd 26-27,34-35 19/10  Sp.154 af.niti.
 SL87242 Psathyrella corrugis       87xd 11-12)13+21 18/10
 SL87241 Entoloma turbidum          87xd (8-9)10     18/10
 SL87240 Limacella guttata      87xd  5- 7       18/10      Limacella guttatis
 SL87239 Psathyrella piluliformis   87xd  0- 3       17/10
 SL87238 Cortinarius tortuosus      87xc 34-37       17/10
 SL87237 Melanoleuca grammopodia    87xc 31-33       17/10
 SL87236 Cortinarius bivelus        87xc 27-30       17/10
 SL87235 Cortinarius sp.            87xc 23-26       16/10
 SL87234 Cortinarius lividoochraceu.87xc 20-21       16/10
 SL87233 Muticus caninus            87xc 18-19       16/10
 SL87232 Cortinarius flexipes       87xc 14-17       16/10      Cortinarius paleaceus
 SL87231 Hymenoscyphus conscriptum  87xc 11-12       15/10
 SL87230 Clitocybe phaeophthalma    87xc (7-8)9      15/10
 SL87229 Naucoria scoletina         87xc  1- 5       14/10
 SL87228 Tricholoma myomyces        87xb 34,36-37    14/10
 SL87227 Volvariella speciosa       87xb 29-32       14/10
 SL87226 Trichaptum abietium        87xb 27          13/10
 SL87225 Amanita citrina            87xb 23-26       13/10
 SL87224 Coprinus atramentarius     87xb 20-22       13/10
 SL87223 Volvariella speciosa       87xb 18          13/10
 SL87222 Lepiota aspera             87xb 16          12/10
 SL87221 Volvariella speciosa       87xb 15,18,29-32 12/10f
 SL87220 Psathyrella pseudocorrugi. 87xb 12-14       12/10
 SL87219 Hydnum repandum            87xb 11          11/10
 SL87218 Phallus impudicus          87xb  7- 9       11/10
 SL87217 Cortinarius pholideus      87xb  4- 6       10/10
 SL87216 Cortinarius saturninus     87xa 37,xb 1-3   10/10
 SL87215 Psathyrella murcida        87xa 34-36       10/10
 SL87214 Hymenoscyphus calyculus    87xa 32-33       10/10
 SL87213 Russula nigricans          87xa 29-31       10/10
 SL87212 Cortinarius sp.153         87xa 24-28        9/10  Sp.153
 SL87211 Hygrophorus postulatus     87xa 19-22        9/10
 SL87210 Cortinarius alboviolaceus  87xa 16-18        9/10
 SL87209 Cortinarius malicorius     87xa 12-15        7/10      Cortinarius miniatopus
 SL87208 Agaricus sylvicola         87xa  5-10        7/10
 SL87207 Cortinarius trivialis      87xa  0- 4        6/10
 SL87206 Clitocybe dealbata         87w  33-37        5/10
 SL87205 Clitocybe amarescens       87w  29-32        5/10
 SL87204 Cortinarius bivelus        87w  25-28        5/10
 SL87203 Tricholoma vaccinum        87w  21-24        5/10
 SL87202 Russula acrifolia          87w  17-20        4/10
 SL87201 Lycoperdon molle           87w  13-15        4/10
 SL87200 Cortinarius lux-nymphae ?  87w   8-12        3/10      Cortinarius miniatopus
 SL87199 Cortinarius croceus        87w   3- 7        3/10
 SL87198 Cortinarius obtusus        87w  -1- 2        3/10
 SL87197 Clitocybe phaeophthalma    87v  34-36        2/10
 SL87196 Cortinarius sommerfeltii   87v  29-33        2/10
 SL87195 Cortinarius decoloratus    87v  26-28        1/10
 SL87194 Cortinarius flexipes       87v  22-24        1/10      Cor. acutus
 SL87193 Hebeloma leucosarx         87v  20-21        1/10      Heb. crustuliniformis
 SL87192 Psathyrella dicranii       87v  16-19        1/10
 SL87191 Cortinarius decipiens      87v  13-15       30/ 9      Cor. umbrinum
 SL87190 Hebeloma mesophaeum        87v   9-12       30/ 9
 SL87189 Melanoleuca melaleuca      87v   5- 8       29/ 9
 SL87188 Nectria violacea           87v   1 (2-4)    28/ 9
 SL87187 Calvatica excipuliformis   87u  34-37       28/ 9
 SL87186 Lycoperdon molle           87u  29-32       28/ 9
 SL87185 Lycoperdon nigrescens      87u  27-28       28/ 9
 SL87184 Lycoperdon perlatum        87u  23-26       28/ 9
 SL87183 Tricholoma portentosum     87u  20-22       28/ 9
 SL87182 Hericium coralloides       87u  18-19       27/ 9
 SL87181 Otidea onotica             87u  15-17       25/ 9
 SL87180 Agaricus sylvicola         87u  12-13       25/ 9 
 SL87179 Helvella elastica          87u   9-11       25/ 9
 SL87178 Collybia filamentosa       87u   6- 7       24/ 9
 SL87177 Hypholoma capnoides        87u   4- 5       24/ 9
 SL87176 Cortinarius delibutus      87u   0- 3       23/ 9
 SL87175 Clitocybe odora            87t  35-37       22/ 9
 SL87174 Scleroderma aerolatum      87t  31-34       22/ 9
 SL87173 Cantharellula umbonata     87t  27,30       20/ 9
 SL87172 Agrocybe erebia            87t  22,26       19/ 9  Sp.152
 SL87171 Psathyrella ochracea       87t  14-21       19/ 9
 SL87170 Hydnum repandum            87t  12          19/ 9
 SL87169 Russula cyanoxantha        87t   8- 9       18/ 9
 SL87168 Cortinarius croceus        87t   5- 7       18/ 9
 SL87167 Clitocybe inornata         87t   3- 4       17/ 9
 SL87166 Clitocybe cerussata        87t   1- 2       17/ 9
 SL87165 Hygrocybe miniata          87s  34-36       16/ 9      Hygrocybe cantharellus
 SL87164 Hebeloma mixed coll.       87s  30-33       16/ 9
 SL87163 Heterobasidion annosum     87s  27-29       14/ 9
 SL87162 Thelephora palmata         87s  24-26       14/ 9
 SL87161 Fayodia sp.151             87s  19-21       14/ 9  Sp.151
 SL87160 Clavulina cristata         87s  15-16       13/ 9
 SL87159 Panellus stipticus         87s  13-14       13/ 9
 SL87158 Thelephora terrestis       87s  11-12       13/ 9
 SL87157 Clitocybe vibecina         87s   6-10       13/ 9
 SL87156 Clitocybe candicans        87s  -1- 4       11/ 9
 SL87155 Stereum sanguinolentum     87r  36-37       11/ 9
 SL87154 Laccaria amethystea        87r  35          11/ 9
 SL87153 Clitocybe clavipes         87r  31-33       11/ 9
 SL87152 Ramaria eumorpha           87r  26-29       11/ 9
 SL87151 Clitocybe clavipes         87r  23-25       11/ 9
 SL87150 Rhodocybe gemina           87r  22          10/ 9      Rhodocybe truncata
 SL87149 Psilocybe inquilina        87r  18-20        9/ 9
 SL87148 Clitocybe costata          87r  17           8/ 9
 SL87147 Clitocybe rivulosa         87r  13-15        8/ 9
 SL87146 Russula xerampelina        87r   8-12        8/ 9
 SL87145 Clitocybe pithyophila      87r   3- 5        7/ 9
 SL87144 Clitocybe catinus          87r   1- 2        6/ 9
 SL87143 Russula vesca              87r  -1- 0        6/ 9
 SL87142 Clitocybe candicans        87q  28-34        5/ 9
 SL87141 Russula puellaris          87q  23-27        5/ 9
 SL87140 Russula risigallina        87q  20-22        5/ 9
 SL87139 Russula vinosa             87q  16-19        4/ 9      Russula obscura
 SL87138 Otidea bufonia             87q  12(13-14)    4/ 9
 SL87137 Leucopaxillus giganteus    87q  10-11        3/ 9
 SL87136 Leccinum variicolor        87q   5- 9        3/ 9      Leccinum melaneum
 SL87135 Lactarius vietus           87q   2- 4        3/ 9      Lactarius azonitus
 SL87134 Lepiota ventriosospora     87p  36-37,q1     2/ 9
 SL87133 Lactarius sp.150           87p  32-35        2/ 9  Sp.150
 SL87132 Lepista sp.                87p  26-30        2/ 9      Lepista sp.2/09-87
 SL87131 Hygrophorus agathosmus     87p  23-25        2/ 9
 SL87130 Hygrophorus agathosmus mix 87p  22           2/ 9      +Lact.deter.
 SL87129 Cortinarius uliginosus     87p  20-21        1/ 9
 SL87128 Cortinarius obtusus        87p  14-19        1/ 9      Cortinarius durascinus
 SL87127 Leccinum sp.149            87p  11-13       29/ 8  Sp.149
 SL87126 Cortinarius violaceus      87p   9-10       31/ 8(?)   genfoto fund 25/8
 SL87125 Leucopaxillus giganteus    87p   7- 8       29/ 8
 SL87124 Lactarius helvus           87p   3- 5       29/ 8
 SL87123 Clitocybe nebularis        87p   2          29/ 8      Lepista nebularis
 SL87122 Tricholoma album           87p  -1- 1       28/ 8      Tricholoma lascivum
 SL87121 Marasmius sp.27-8-87       87o  36-37       27/ 8
 SL87120 Lactarius rufus            87o  32-35       27/ 8
 SL87119 Lepista flaccida           87o  30-31       26/ 8      Lepista gilva
 SL87118 Hypholoma myosotis         87o  26-29       25/ 8  Sp.148
 SL87117 Lactarius vellereus        87o  25          25/ 8
 SL87116 Collybia maculata          87o  24-25       25/ 8
 SL87115 Cortinarius violaceus      87o  17-23,p8-10 25/ 8
 SL87114 Russula decolerans         87o  12(-15)     25/ 8      Russula decoloratus
 SL87113 Agaricus silvaticus        87o   8-10       25/ 8
 SL87112 Russula vinosa             87o   3- 6       24/ 8      Russula integra
 SL87111 Naucoria escharioides      87o  -1- 2       24/ 8
 SL87110 Leucopaxillus giganteus    87n  35-36       22/ 8      Leucopaxillus candidus
 SL87109 Leucopaxillus alboalutaceu.87n  32(31,33,34)21/ 8
 SL87108 Clitocybe squamulosa       87n  26-28(30)   21/ 8
 SL87107 Clitocybe phaeophthalma    87n  23-25       21/ 8
 SL87106 Cortinarius delibutus      87n  19-22       21/ 8
 SL87105 Suillus variegatus         87n  18          20/ 8
 SL87104 Leccinum versipelle        87n  15-17       20/ 8
 SL87103 Clitocybe fragrans         87n   7-14       19/ 8
 SL87102 Agaricus semotus           87n   3- 6       18/ 8      Agaricus porphyrizon
 SL87101 Boletus badius             87n   0          17/ 8
 SL87100 Melanoleuca subalpina      87m  33-37       16/ 8
 SL87099 Russula aeruginea          87m  30-32       16/ 8
 SL87098 Ripartites tricholoma      87m  26-29       15/ 8
 SL87097 Cystoderma adnatifolium    87m  22-25       15/ 8
 SL87096 Russula vinosa             87m  18-21       14/ 8      Russula obscura
 SL87095 Cortinarius armillatus     87m  15-17       14/ 8
 SL87094 Inocybe godeyi             87m   9-13       13/ 8
 SL87093 Amanita panterina          87m   5- 7       13/ 8  sp.147
 SL87092 Leotia lubrica             87m   1- 4       12/ 8
 SL87091 Cortinarius purpurascens   87k  34-37       12/ 8
 SL87090 Entoloma sericeum          87k  30-34       11/ 8      fund nedlagt
 SL87089 Russula paludosa           87k  25-28       10/ 8
 SL87088 Collybia dryophila         87k  23-24        9/ 8      fund nedlagt
 SL87087 Mycena silvae-nigrae(?)    87k  19-22        8/ 8      M. galopus
 SL87086 Clitocybe costata          87k  14-16        7/ 8
 SL87085 Russula risigallina        87k  11-13,l55-58 7/ 8
 SL87084 Psathyrella prona          87k   9-10,l47-52 5/ 8
 SL87083 Clitocybe squamulosa       87k   8,l 39-44   1/ 8
 SL87082 Agaricus xanthoderma       87k   5-7        30/ 7
 SL87081 Entoloma incarnonatofusces.87k   4,l 33-36  26/ 7      E. undatum
 SL87080 Cortinarius cinnamomeolute.87k   2-3,l25-28 26/ 7      C. cinnamomeus
 SL87079 Psilocybe merdaria         87k   1 l 19-20  26/ 7  Sp.146
 SL87078 Panaeolus caliginosus      87k   0 l 11-16  26/ 7      Panaeolus acuminatus
 SL87077 Russula olivacea           87k  -1 l 1-10   25/ 7
 SL87076 Psathyrella hirta          87j  37          24/ 7  Sp.145
 SL87075 Hapalopilus rutilans       87j  35-36       24/ 7
 SL87074 Psathyrella hirta          87j  34          23/ 7
 SL87073 Leccinum scabrum           87j  32          23/ 7
 SL87072 Panaeolus caliginosus      87j  30-31       23/ 7      Panaeolus acuminatus
 SL87071 Amanita excelsa            87j  26-29       23/ 7      Amanita spissa
 SL87070 Psathyrella hirta          87j  25,33       23/ 7
 SL87069 Inocybe subcarpta          87j  23-24       22/ 7      Inocybe boltonii
 SL87068 Psilocybe montana          87j  22          22/ 7
 SL87067 Agrocybe pediades          87j  19-21       21/ 7      Agrocybe semiorcibularis
 SL87066 Clitocybe squamulosa       87j  17-18       21/ 7
 SL87065 Lycogala epidendrum        87j  15-16       21/ 7      Myxomyces sp.
 SL87064 Clitocybe sp.144           87j  13-14       21/ 7
 SL87063 Ripartites tricholoma      87j  11-12       21/ 7  Sp.144
 SL87062 Tremella mesenterica       87j  10          21/ 7
 SL87061 Russula nauseosa           87j   6- 8       18/ 7
 SL87060 Stropharia rugosoannulata  87j   3- 5       18/ 7
 SL87059 Agaricus benesii           87i  37, j0-2    18/ 7
 SL87058 Stropharia rugosoannulata  87i  33-36       17/ 7
 SL87057 Agrocybe praecox           87i  28-31       15/ 7
 SL87056 Inocybe mixtilis           87i  24-27       15/ 7      Inocybe glabrodisca
 SL87055 Amanita battarae           87i  21-22       12/ 7
 SL87054 Leccinum holopus           87i  17-20        8/ 7
 SL87053 Amanita excelsa            87i  12-16        8/ 7
 SL87052 Inocybe languinosa         87i   8-11        8/ 7
 SL87051 Fomes fomentarius          87i   6- 7        8/ 7
 SL87050 Stropharia rugosoannulata  87i   2- 5        5/ 7
 SL87049 Laetiporus sulphureus      87i  -1- 1        5/ 7
 SL87048 Psathyrella artemisiae     87h  37           4/ 7
 SL87047 Entoloma hirtipes          87h  32-36        4/ 7
 SL87046 Galerina fennica           87h  28-31        2/ 7
 SL87045 Crepidotus cesatii         87h  18-21,27    29/ 6
 SL87044 Crucibulum laeve           87h  13-17       29/ 6
 SL87043 Agrocybe pediades          87h  10-12       29/ 6
 SL87042 Entoloma conferendum       87h   6- 9       28/ 6      Entoloma staurosporum
 SL87041 Psilocybe merdaria         87h   0- 4       27/ 6      Psilocybe moelleri
 SL87040 Hypholoma sp.143           87g  32-37       25/ 6  sp.143
 SL87039 Russula depallens          87g  25-31       25/ 6
 SL87038 Agrocybe praecox           87g  20-24       25/ 6
 SL87037 Tubaria dispersa           87g  14-19       24/ 6
 SL87036 Coprinus disseminatus      87g  10-13       24/ 6
 SL87035 Agrocybe dura              87g   0- 9       24/ 6      Agrocybe molesta
 SL87034 Panaeolus olivaceus        87f  33-36       23/ 6      Panaeolus fimicola
 SL87033 Peziza vesiculosa          87f  27-32       23/ 6
 SL87032 Psilocybe bullacea         87f  15-26       22/ 6
 SL87031 Psilocybe subcoprophila    87f   8-14       21/ 6
 SL87030 panaeolus cinctulus        87f   4- 7       18/ 6      Sporefoto
 SL87029 Collybia dryophila         87f   0- 3       20/ 6
 SL87028 Panaeolus cinctulus        87e  22-37       18/ 6  sp.142 (subbalteatus)
 SL87027 Psilocybe subcoprophila    87e  19-21       18/ 6
 SL87026 Agrocybe sp.141            87e  10-17       17/ 6  sp.141
 SL87025 Psathyrella candolleana    87e   7- 9       16/ 6  sp.140
 SL87024 Tephrocybe paludosa        87e   4- 6       15/ 6      Lyophyllum palustre
 SL87023 Agrocybe paludosa          87e   0- 2       13/ 6
 SL87022 Collybia dryophila         87d  32-37       10/ 6  sp.139
 SL87021 Scutellinia scutellata     87d  23-30       31/ 5
 SL87020 Pholiota mutabilis         87d  16-22       26/ 5      Kuehneromyces mutabilis
 SL87019 Taphrina johansonii        87d  12-14       24/ 5
 SL87018 Morchella semilibra        87d   9-11       24/ 5      Morchella rimosipes
 SL87017 Coprinus sp.138            87d   2-4(5)     21/ 5  sp.138
 SL87016 Panaeolus semiovatus       87d  -1- 1       21/ 5      Anellaria semiovatus
 SL87015 Schizophyllum commune      87c  34-35       12/ 5
 SL87014 Fomitopsis pinicola        87c  29,32-33     5/ 5  sp.137
 SL87013 Sclerotinia sclerotium     87c  25-28        3/ 5
 SL87012 Psathyrella fatua          87c  19-24        3/ 5
 SL87011 Polyporus varius           87c  10-15       25/ 4
 SL87010 Strobilurus stephanocystis 87c   3- 7       18/ 4
 SL87009 Galerina sp.dimorphocystis 87b  33-37       13/ 4
 SL87008 Trichaptum hollii          87b  25-28        3/ 4      Trichaptum fuscoviolaceus
 SL87007 Trametes versicolor        87b  19-24        3/ 4
 SL87006 Trametes hirsurta          87b  13-18        2/ 4
 SL87005 Auricularia auricula-judae 87a  30-32       23/ 3
 SL87004 Sporefoto                  87a  23-24
 SL87003 Auricularia auricula-judae 87   ej foto     14/ 2
 SL87002 Exidia truncata            87a   8- 9(10)   14/ 2
 SL87001 Tremella mesenterica       87a   5- 7       14/ 2
----1986-----

 SL86108 Coprinus micaceus          86k  27-37        7/12      Coprinus truncorum
 SL86107 Hypholoma sp.udum          86k  22-26        6/12      Naematoloma udum
 SL86106 Lepista gilva              86k  17-21        1/12
 SL86105 Entoloma conferendum       86k  12-16       30/11
 SL86104 Coprinus cinereus          86k   7-11       22/11
 SL86103 Panaeolus olivaceus        86k   3- 6       15/11      Panaeolus fimicola
 SL86102 Psathyrella corrugis       86j  31-36       31/10      Psathyrella corrugis
 SL86101 Psathyrella lacrymabunda   86j  27-30       27/10      Lacrymaria velutina
 SL86100 Lepista gilva              86j  22-26       26/10
 SL86099 Hypholoma radicosum        86j  14-21       26/10  sp.136 Naematoloma radicosum
 SL86098 Pseudoclitocybe obbata     86j  11-13       20/10
 SL86097 Clitocybe nebularis        86j   9-10       18/10
 SL86096 Hypholoma capnoides        86j   7- 8       18/10      Naematoloma capnoides
 SL86095 Ripartites tricholoma      86j   3- 6       18/10
 SL86094 Clitocybe sp.18/10-86      86j  -1- 2       18/10      C. ditopa
 SL86093 Crepidotus inhonestus      86i  33-37       17/10
 SL86092 Cystoderma jasonis         86i  28-32       17/10
 SL86091 Nectria violacea           86i  27          17/10
 SL86090 Stropharia semiglobata     86i  21-26       16/10
 SL86089 Clitocybe sp.gallinacea    86i  16-20       16/10
 SL86088 Mycena metata              86i  10-15       16/10
 SL86087 Hygrocybe virginea         86i   6- 9       13/10      Hygrocybe niveus
 SL86086 Hygrocybe psittacina       86i   0- 5       13/10
 SL86085 Cortinarius purpurascens   86h  34-37       11/10
 SL86084 Clitocybe phyllophila      86h  31-33       11/10      C. cerussata
 SL86083 Cystoderma carcharias      86h  25-29       11/10
 SL86082 Clitocybe odora            86h  21-24       11/10
 SL86081 Collybia peronata          86h  17-20       11/10
 SL86080 Psathyrella piluliformis   86h  11-16       11/10      P. hydrophila, sp.laevissima
 SL86079 Lepiota sp.135             86h   5,9-10     11/10  sp.135
 SL86078 Tricholoma columbetta      86h  -1- 4       11/10
 SL86077 Marasmius oreades          86g  34-37       10/10
 SL86076 Collybia butyracea         86g  32-33       10/10
 SL86075 Ripartites tricholoma      86g  25-31       10/10
 SL86074 Sarcodon imbricatus        86g  20-24        6/10
 SL86073 Lactarius chrysorheus      86g  16-19        4/10
 SL86072 Cortinarius bivelus        86g  12-15        4/10
 SL86071 Russula fragilis           86g   5- 9A       4/10
 SL86070 Lepista flaccida           86g   2- 3        3/10      Lepista inversa
 SL86069 Cortinarius purpurascens   86g  -1- 1        3/10
 SL86068 Inocybe sp.                86f  35-36        3/10
 SL86067 Suillus luteus             86f  31-34        3/10
 SL86066 Cortinarius croceoconus    86f  28-30        1/10
 SL86065 Hebeloma mesophaeum        86f  26-27        1/10
 SL86064 Clitocybe clavipes         86f  22-25        1/10
 SL86063 Cortinarius lividoochraleu.86f  20-21       29/ 9      Cort. elatior
 SL86062 Russula farinipes          86f  18-19       29/ 9
 SL86061 Lactarius chrysorrheus         ej foto
 SL86060 Cortinarius anomalus       86f  16-17
 SL86059 Cortinarius anomalus       86f  12-14       23/ 9
 SL86058 Pleurocybella porrigens    86f   5- 8(10)   21/ 9
 SL86057 Lactarius vellereus        86f   3- 4       21/ 9
 SL86056 Russula queletii           86f  -1- 2       21/ 9
 SL86055 Pholiota lenta             86e  34-37       20/ 9
 SL86054 Tyromyces caesius          86e  32-33       20/ 9
 SL86053 Ramaria stricta            86e  30          15/ 9
 SL86052 Lactarius subdulcis        86e  26,28-29    15/ 9
 SL86051 Lactarius blennius         86e  22-25       15/ 9
 SL86050 Gyroporus cyanescens       86e  18-21       12/ 9
 SL86049 Boletinus cavipes          86e  14-17       12/ 9
 SL86048 Amanita muscaria           86e  13
 SL86047 Russula emetica            86e  10-12        9/ 9
 SL86046 Russula ochroleuca         86e   7- 9
 SL86045 Russula rosea              86e   4- 6        1/ 9      Russula lepida
 SL86044 Russula nauseosa           86   ej foto     31/ 8
 SL86043 Russula depallens          86e   0- 3       31/ 8
 SL86042 Hygrophoropsis aurantiaca  86d  34-37       30/ 8
 SL86041 Russula velenovskyi        86d  29-32       30/ 8
 SL86040 Boletus ferruginosus       86d  26-28       30/ 8
 SL86039 Russula claroflava         86d  23,25       29/ 8
 SL86038 Russula gracilima          86d  21-22       29/ 8
 SL86037 Aspergillus sp.            86d  19-20       29/ 8
 SL86036 Russula cyanoxantha        86d  15-18       28/ 8
 SL86035 Suillus grevillei          86d  10-13       27/ 8
 SL86034 Paxillus involutus         86d  (7)-8       26/ 8
 SL86033 Boletus badius             86d   4- 6       26/ 8
 SL86032 Tylopilus felleus          86d   2- 3       25/ 8
 SL86031 Russula olivacea           86d  -1- 1       25/ 8
 SL86030 Gomphidius glutinosus      86c  34-37       25/ 8
 SL86029 Inocybe sindonia           86c  30-33       25/ 8      Leptocystis, Kuehneri
 SL86028 Gyroporus cyanescens       86c  25-29       21/ 8
 SL86027 Lactarius subdulcis        86c  20-24       21/ 8
 SL86026 Russula foetens            86c  18-19       21/ 8
 SL86025 Rozites caperatus          86c  14-17       21/ 8
 SL86024 Psilocybe cubensis E4      86c  13
 SL86023 Russula rosea v.lactea     86c  10-12       16/ 8  sp.134 lepida v.lactea
 SL86022 Tylopilus felleus          86c   6- 9       16/ 8
 SL86021 Russula depallens          86c   0- 5       15/ 8  sp.133 exalbicans
 SL86020 Boletus luridiformis       86b  37          14/ 8      Boletus erythropus
 SL86019 Russula cyanoxantha        86b  30-35       14/ 8
 SL86018 Tubaria conspersa          86b  24-28       14/ 8
 SL86017 Russula heterophylla       86b  22-23       10/ 8      Russula parazura
 SL86016 Lycoperdon echinatum       86b  16-21        9/ 8
 SL86015 Russula aeruginea          86b  12-15        8/ 8
 SL86014 Russula grisea             86b  10-11        6/ 8
 SL86013 Pluteus salicinus          86b   8- 9        1/ 8
 SL86012 Polyporus squamosus        86a  29-30       26/ 6
 SL86011 Entoloma clypeatum         86a  26-28       12/ 6
 SL86010 Galerina paludosa          86a   24-25       2/ 6
 SL86009 Inocybe lacera             86a   18-23       2/ 6
 SL86008 Galerina paludosa          86a   16-17       2/ 6
 SL86007 Calocybe gambosa           86a   14-15      30/ 5
 SL86006 Entoloma clypeatum         86a   8-13       26/ 5
 SL86005 Panaeolus obliquoporus          ej foto     18/ 5-86
 SL86004 Verpa conica               86a   7- 8       18/ 5
 SL86003 Polyporus squamosus        86a   3          15/ 5
 SL86002 Reticularia lycoperdon     86a   4- 5       15/ 5
 SL86001 Panaeolus obliquoporus     86a   0- 1       14/ 5      Sporefoto
----1985-----

 SL85061 Tuber aestivum                  ej foto     10/11-85
 SL85060 Cortinarius hinnuleus      85h  19(-21)     26/10
 SL85059 Laccaria bicolor           85h  16-17       15/10
 SL85058 Russula fragilis           85h  12-15       15/10
 SL85057 Cortinarius mixed coll     85h   8-11       15/10      semisanguin.,cinnabarinus ell croceus
 SL85056 Entoloma sericeum          85h   5- 7       14/10      Entoloma farinolens
 SL85055 Pholiota populnea          85h   2- 4       13/10      Pholiota destruens
 SL85054 Cantharellula umbonata     85h   0- 1       12/10
 SL85053 Cortinarius muscosus       85g  37          12/10
 SL85052 Inocybe lacera             85g  28-36       12/10
 SL85051 Cortinarius semivestisus   85g  26-27       12/10
 SL85050 Hebeloma sp.               85g  20-21                  Tåre8502
 SL85049 Cortinarius purpurascens   85g  16-19        6/10      C. dionysae
 SL85048 Lepista nuda               85g  15           6/10
 SL85047 Hypholoma marginatum       85g   8-14        6/10      Hypholoma polyctrii
 SL85046 Clitocybe metachroa        85g   5-7         6/10
 SL85045 Hygrocybe redii            85g   2-4         4/10
 SL85044 Clitocybe nebularis        85g   0-1         4/10
 SL85043 Clitocybe sp.132           85f  34-37        4/10  Sp.132 Leucopaxillus
 SL85042 Cortinarius purpurascens   85f  30-32        4/10  Sp.131 C. coerulens
 SL85041 Agaricus brunnescens       85f  26-29        1/10      Agaricus bisporus
 SL85040 Cortinarius pholideus      85f  23-25       22/ 9
 SL85039 Psathyrella lacrymabunda   85f  19-22       15/ 9
 SL85038 Russula pseudointegra      85f  13-18       15/ 9
 SL85037 Scleroderma verrucosum     85f  12          15/ 9
 SL85036 Hebeloma crustuliniforme                    15/ 9-85
 SL85035 Russula paludosa           85f  10-11       14/ 9
 SL85034 Coltricia perennis         85f   8- 9       12/ 9
 SL85033 Hapalopilus rutilans       85f   5- 7       31/ 8
 SL85032 Lactarius necator          85f   2
 SL85031 Psilocybe inquilina        85e  32-36       17/ 8      Sporefoto
 SL85030 Amanita fulva              85e  30-31       17/ 8
 SL85029 Psilocybe inquilina        85e  25-28       17/ 8      Psilocybe crobula
 SL85028 Clitopilus prunulus        85e  16           9/ 8
 SL85027 Amanita rubescens          85e  13-15        9/ 8
 SL85026 Inocybe rimosa             85e   9-10        9/ 8      Inocybe fastigata
 SL85025 Psilocybe cubensis         85e   2-7,17-24             Stamme C1
 SL85024 sporefoto af ?             85d  33-34
 SL85023 Collybia confluens         85d  29-30        6/ 8
 SL85022 Scleroderma citrinum       85d   7-9        30/ 7
 SL85021 Panaeolus cinctulus        85d   0-6,13-27, 28/ 7      Panaeolus subbalteatus
 SL85020 Psilocybe merdaria         85c  33-37       28/ 7  Sp.130
 SL85019 Psilocybe cubensis         85c  16-19(7-32) 27/ 7
 SL85018 Panellus stipticus         85c   4- 9                  "fund nedlagt"
 SL85017 Stropharia rogusoannulata  85c   0- 1
 SL85016 Sort korn                  85b  27-29
 SL85015 Coprinus sp.               85b  24-26,30    11/ 7      Nattens blækhat
 SL85014 Stropharia rogusoannulata  85b  21-23                  Karl Smart
 SL85013 ?                          85b  11-14
 SL85012 Conocybe haderocystis      85b   4-10       16/ 6  Sp.129 Pholiotina arrhenii
 SL85011 Megacollybia platyphylla   85b   2- 3       16/ 6
 SL85010 Myxomycetes sp.            85b  -1- 1       14/ 6
 SL85009 Panaeolus semiovatus       85a  29-30        1/ 6
 SL85008 Pholiota carbonaria        85a  26-27       21/ 5
 SL85007 Stropharia rogusoannulata  85a  17-25        0/ 5      Dyrkningssæt
 SL85006 Dumontinia tuberosa                         18/ 5-85
 SL85005 Polyporus lepidus          85a  13-16       18/ 5
 SL85004 Panaeolus obliquoporus     85a   5-12       18/ 5      Panaeolus ater
 SL85003 Pleurotus osteratus        85a   2           0/ 5      Halmballepodning
 SL85002 Strobilurus esculentus     85a  -1           5/ 5
 SL85001 Pleurotus osteratus tr‘    84k   6-37        0/ 4
----1984-----

 SL84084 Panellus mitis             84k   4- 5        5/11
 SL84083 Sarcomyxa serotina         84k   1- 3        5/11
 SL84082 Panellus mitis+serotinus   84k   0           5/11
 SL84081 Suillus luteus             84j  35           2/11
 SL84080 Psilocybe montana          84j  32-34        2/11      Psilocybe semistriata
 SL84079 Psilocybe montana          84j  28-31        2/11
 SL84078 Bolbitius titubans         84j  26-27        2/11      B.vitellinus var fragilis
 SL84077 Stropharia albonitens      84   ej foto      1/11-84
 SL84076 Stropharia cyanea          84j  24-25        1/11      Strop. coerulea
 SL84075 Panaeolus caliginosus      84j  21-23        1/11      Panaeolus acuminatus
 SL84074 Coprinus niveus            84j  17-20       30/10
 SL84073 Russula queletii           84j  13-16       28/10
 SL84072 Russula emetica            84j  10-12       26/10
 SL84071 Cortinarius trivialis      84j   8-9        26/10
 SL84070 Lactarius blennius         84j   3- 7       26/10
 SL84069 Russula fragilis           84j   0- 2       26/10
 SL84068 Russula xerampalina        84i  37          23/10
 SL84067 Clitocybe nebularis        84i  35-36       23/10      Lepista nebularis
 SL84066 Lepista flaccida           84i  33-34       23/10      Lepista inversa
 SL84065 Pleurotus osteratus        84i  32          21/10
 SL84064 Chlorophyllum brunneum     84i  26-31       21/10                   Macrolepiota rhacodes var hortensis
 SL84063 Psilocybe inquilina        84i  23-24       21/10
 SL84062 Hypholoma subericaeum      84i  18-22       14/10 (21/10 1.ste fund 14/10)
 SL84061 Amanita rubescens          84i  12          21/10
 SL84060 Hypholoma capnoides        84i  10-11       21/10
 SL84059 Panaeolus sphinctrinus     84i   1- 9       21/10
 SL84058 Stropharia cyanea          84h  34-37       18/10 Stropharia coerulea
 SL84057 Coprinus picaceus          84h  31-33       18/10
 SL84056 Psathyrella corrugis       84   ej foto     18/10-84
 SL84055 Entoloma rhodopolium       84h  29-30       17/10
 SL84054 Galerina marginata         84h  27-28       17/10      Galerina autumnalis
 SL84053 Tricholoma auratum         84h  21-26        9/10
 SL84052 Tricholoma imbricatum      84h  18-20        9/10
 SL84051 Panaeolus caliginosus      84h  12-17        9/10      Panaeolus acuminatus
 SL84050 Hypholoma ericaeoides      84h   6-11        7/10 sp128. luteobangbang
 SL84049 Amanita virosa             84g  36-37,h1-5   6/10
 SL84048 Tricholoma vaccinum        84g  32-35        6/10
 SL84047 Boletus edulis             84g  31           6/10
 SL84046 Cortinarius anomalus       84g  28-30        6/10      cort. sp.valgus
 SL84045 Pleurotus dryinus          84g  25-27        6/10
 SL84044 Lepiota castanea           84g  22-23
 SL84043 Galerina marginata         84g  21           4/10
 SL84042 Pleurotus dryinus          84g  17-20        6/10
 SL84041 Armillaria mella           84g  16           4/10
 SL84040 Leccinum durisculum        84g  11-14       23/9
 SL84039 Russula nitida (el. venos  84g   7- 9       24/9  *
 SL84038 Agaricus macrocarpus       84g   4- 6
 SL84037 Lyophyllum connatum        84g   0- 3       21/9
 SL84036 Cortinarius multiformes    84f  36-37       21/9
 SL84035 Cortinarius claricolor     84f  33-35       21/9       C.sp.
 SL84034 Pholiota lenta             84f  31
 SL84033 Mycena filopes             84f  28-30       20/9  sp.127 M. sepia, septentrionalis
 SL84032 Asterophora parasitica     84f  22-27       19/9
 SL84031 Chalciporus piperatus      84f  20-21       19/9
 SL84030 Pholiota lenta             84f  18-19       19/9  sp.126
 SL84029 Fuligo septica             84f  16-17       18/9
 SL84028 Boletus chrysenteron       84f  12-15       18/9
 SL84027 Pholiota jahnii            84f   6-11       15/9  Pholiota muelleri
 SL84026 Grifola umbellata          84f   1- 2       15/9
 SL84025 Stropharia coronilla       84e  35-36       15/9
 SL84024 Amanita porphyria          84e  34          14/9
 SL84023 Amanita excelsa            84e  28-33       14/9  Amanita valida v. spissa
 SL84022 Cortinarius bolaris        84e  25-27       11/9  (mgl)
 SL84021 Lactarius quietus          84e  23-24       11/9
 SL84020 Russula ochroleuca         84e  22          11/9
 SL84019 Collybia peronata (mgl)    84
 SL84018 Lactarius pterosporus      84e  18-20       11/9
 SL84017 Psathyrella conopilus      84e  14-17       11/9  Psathyrella subatrata
 SL84016 Langermannia gigantea      84d  20-37,e5    20/8
 SL84015 Phaeolus schweinitzii      84d  16-17        1/9 (?)
 SL84014 Leucopaxillus giganteus    84d  15
 SL84013 Rozites caperatus          84d   9-14       15/7
 SL84012 sp?                        84d   6- 7             Panaeolus m skællet hat
 SL84011 Panaeolus semiovatus       84   ej foto     25/6   sp.125.
 SL84010 Agrocybe arenaria(?)       84d   0- 4       24/6   sp.124 .. ej i "Svamp"?
 SL84009 Panaeolus cinctulus        84c  19-35       20/6       Panaeolus subbalteatus
 SL84008 Psilocybe inquilina        84c   7-18       12/6
 SL84007 Agrocybe pediades          84c   5-6        12/6       A. semiorcibularis
 SL84006 Panaeolus papilionaceus    84c   1  (0-4)   10/6  bill 0-4; kun nr 1 ok
 SL84005 Stropharia percevalii      84b  33-36        4/6 sp.123
 SL84004 Panaeolus cinctulus        84b  19-24,27-32 20/6  Panaeolus subbalteatus
 SL84003 Coprinus cinereus          84b   5-20       16/4
 SL84002 Stereum purpureum          84b  -1- 4        1/4
 SL84001 Flammulina velutipes       83h  17-20,a0-6  14/1 1984 Sp.122
----1983-----

 SL83039 Hypholoma epixanthum       83h  13-15       29/12 Sp.121 Naem. epixanthum
 SL83038 Claviceps purpurea         83h   8-10        1/12
 SL83037 Galerina unicolor          83h   0- 7        5/11
 SL83036 Psathyrella piluliformis   83g  34-36        5/11      Psathyrella cernua
 SL83035 Pholiota jahnii            83g  30-33        5/11 sp.120  P. muelleri
 SL83034 Hygrophorus hypothejus     83g  25-29        1/11
 SL83033 Psathyrella piluliformis   83g  19-24       28/10      Psathyrella subcernua
 SL83032 Psathyrella cotonea        83g  10-18       27/10  sp.119
 SL83031 Peziza vesiculosa          83g   5- 9       25/10
 SL83030 Clitocybe candicans        83g  -1- 3       23/10      "Bleg Tragthat" på foto
 SL83029 Galerina marginata         83f  31-37       23/10      Galerina autumnalis
 SL83028 Gymnopilus spectabilis     83f  28-30       22/10
 SL83027 Tricholoma sulphureum      83f  26-27       20/10
 SL83026 Amanita panterina          83f  21-23      [20/10
 SL83025 Panaeolus caliginosus      83f  18-20      [18/10         P. acuminatus
 SL83024 Panaeolus sphinctrinus     83f  14-17       18/10         ?
 SL83023 Pholiota squarrosa         83f   7-11       18/10
 SL83022 Panaeolus olivaceus        83e  29-32,f4-5  14/10  sp.118 P. fimicola
 SL83021 Coprinus plicatilis        83e  21-28       13/10
 SL83020 Peziza vesiculosa          83e  15-17       13/10
 SL83019 Clitocybe phyllophila      83e  10-12       10/10
 SL83018 Limacella guttata      83e   4-7         3/10      Limacella lenticularis
 SL83017 Rhodocybe gemina           83e   0-3         3/10  sp.117
 SL83016 Sparassis crispa           83d  35-37       20/9
 SL83015 Psathyrella (?)            83d  30-34                  fund ikke noteret
 SL83014 Lentinellus cochleatus     83d  22-29       20/9
 SL83013 Boletus edulis             83d  19-21       20/9
 SL83012 Psathyrella tephrophylla   83d   7-18       20/9       P. marcescibilis
 SL83011 Laetiporus sulphureus      83c  27-29       15/8
 SL83010 Cortinarius triumphans     83c  21-26       18/9       C. crocolitus
 SL83009 Melanoleuca polioleuca     83c  17-19       12/9       Navneskilt M. brevipes
 SL83008 Psathyrella candolleana    83c  12-14       12/9
 SL83007 Psathyrella panaeoloides   83c   5-10       12/9       navneskilt P. frustulenta
 SL83006 Psathyrella corrugis       83c   0-4        12/9       P. gracilis
 SL83005 Bolbitius titubans         83b  16-20        3/6       Bolbitius vitellinus
 SL83004 Agrocybe praecox           83b   9-12       24/5
 SL83003 Melanoleuca brevipes       83b   1-3        24/5
 SL83002 Pleurotus osteratus        83ab             24/5       om dyrkningen
 SL83001 Entoloma clypeatum         83a              24/5       papramme
----1982-----

 SL82017 Psat. hirta                82d  5-12                               2/11  sp114 bog "Journal svampe bd 2 1980" s 17
 SL82016 ??                         82d  0-1
 SL82015 Galerina unicolor          82c  20-36        21/10
 SL82014 Psathyrella piluliformis   82c  9-17         20/10 Psathyrella hydrophila
 SL82013 Chlorophyllum oliveri      82c  6-8          Rabarber-parasolhat
 SL82012 Pluteus atricapillus       82c  0-4          1/10 Pluteus cervinus
 SL82011 Gymnopilus juninius        82b  31-36
 SL82010 Gymnopilus spectabilis     82b  20-23
 SL82009 Amanita phalloides         82b  18-19        September 1982
 SL82008 Amanita excelsa            82b  15           August 1982
 SL82007 Psilocybe squamosa         82b  13-14      [18/9] Stropharia squamosa
 SL82006 Inocybe geophylla          82b  5-11       [18/9] Helt sikker fejlbestemmelse
 SL82005 Entoloma rhodopolium       82a  35,b 0-4   [18/9]
 SL82004 Hygrophorus agathosmus     82a  32-34      [18/9]
 SL82003 Pholiota mutabilis         82a  31          12/9 Kuhneromyces mutabilis
 SL82002 Spathularia flavida        82a  26-28        08/09
 SL82001 Psathyrella corrugis       82a  10-22        23/ 8   P. gracilis


----1981-----
Herb.nr Svamp navn Filmnr,bill.nr   dato, henvisning, gl. navn
SL81016 Cort. semisanguineus 81x 20-23,26,29-30[15/11]
SL81015 Coprinus comatus 81x 3-6 [5/11]Lysb.kasse "Stropharia, coprinus, hypholoma"
ff-"-   Stropharia albonitens 81b 33-36 4(?)/11Film (navnet S. albonitens på foto)
SL81014 Stropharia albonitens 81b 33-36 30/10 1981 sp.113 bog "Journal svampe bd 2 1980" s 13
SL81013 Panaeolus caliginosus 81b 28-32 4/11 1981 "Svampe" Panaeolus acuminatus
SL81012 Panaeolus obliquoporus 81b 23-27 [30/10]P. ater
SL81011 Stropharia pseudocyanea81b ej foto 30/10 nr 113 albocyanea v.cyanorpsi -"- bd 2 980 s 9
SL81010 Stropharia pseudocyanea81b 14-20 20/10 nr 112 albocyanea v.feodor Jour.svampe bd 2 1980 s 8
SL81009 Panaeolus obliquoporus 81b 12-13 23/10 1981 P.ater "Journal svampe bd 2 1980" s 5
SL81008 Panaeolus sphinctrinus 81b 1-11 15/10 1981 film + "Svampe". var sphinctrinus
SL81007 Hydnum repandum 81a 29-37 xx/9 1981 film+"svampe" (upræcis dato)
SL81006 Hypholoma fasciculare 81a 25-27 [15/8]film+"svampe" (uden datoangivelse)
SL81005 Paxillus atrotomentosus81a 23-24 [15/8]film+"svampe" (uden datoangivelse)
SL81004 Armillaria ostoyae 81a 20-21(22?) [15/8] film+"Svampe" (uden datoangivelse)
SL81003 Panaeolus sphinctrinus 81a 6-13 01/8-81 P. retirugis."Svampe"(som Sphinctrinus)+Filmstrimmel
SL81002 Pholiota mutabilis 81y 32-34 [15/7] Kuhneromyces m. Lysb.kasse "Svampe spise- og andre"
SL81001 Panaeolus sphinctrinus 81y 24-26 [15/7]P. rickenii. Lysb.kasse "Panaeolus"
----1980-----
Herb.nr Svamp navn filmnr,bil.nr   dato, henvisning, gl. navn
SL80030 Cortinarius semisanguineus80h 25-27 [2/11] Lysb.kasse "Svampe spise- og andre"
SL80029 Amanita rubescens 80h 19 1/11 Lysb.kasse "Svampe spise- og andre"
SL80028 Panaeolus sphinctrinus 80h 13-16 1/11
SL80027 Amanita phalloides 80h 12 1/11 Lysb.kasse "Svampe spise- og andre"
SL80026 Gymnopilus penetrans 80h 2-7 21 10 bog "Journal svampe bd 2 1980"s3
SL80025 Psilocybe semilanceata 80g 28-31 12 10
SL80024 Stropharia pseudocyanea 80g 21 20 09
SL80023 Boletus luridiformis 80g 18-20
SL80022 Amanita citrina 80g 11-13
SL80021 Cortinarius caninus 80f 27-37,g1-10 20 09
SL80020 Pholiota populnea 80f 11-18 [15 09]
SL80019 Tricholoma imbricatum 80f 3-5 [15 09]
SL80018 Boletus badius 80f 1 [15 09]Lysb.kasse "Boletales, incl Pax,Gom,Chroo"
SL80017 Suillus variegatus 80e 35 10 09
SL80016 Coprinus picaceus 80e 31 Lysb.kasse "Stropharia, coprinus, hypholoma"
SL80015 Gomphidius glutinosus 80e 25 Lysb.kasse "Boletales, incl Pax,Gom,Chroo"
SL80014 Auricularia auricula-judae80e 17-24
SL80013 Tricholomopsis rutilans 80e 13-16
SL80012 Chroogomphus rutilis 80e 8-10
SL80011 Suillus placidus 80e 3-5 01 10 (?)
SL80010 Cortinarius rubellus 80d 1-36 16 08
SL80009 Panaeolus sphinctrinus 80c 33-36 26 06 Panaeolus sphinctrinus 26/6 "Svampe". var retirugis
SL80008 Psilocybe subcoprophila 80c 25-28 26 06
SL80007 Panaeolus foenisecii 80c 13-17 20 06
SL80006 Panaeolus sphinctrinus 80b 8-14 18 06 "Svampe". var leucophanes
SL80005 Clitocybe amarescens 80a 34-36,b 0-3 10 06 Clitocybe augeana Filmstrimmel
SL80004 Coprinus micaceus 80a 25-33 08 06 Filmstrimmel
SL80003 Bolbitius titubans 80a 17-24 00 00 Filmstrimmel+gl notat
SL80002 Volvariella speciosa 80a 14-16 Filmstrimmel
SL80001 Panaeolus semiovatus 80c 0- 8 10 05 (det må være 79 xx )
        :  Til toppen af siden